• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

2018’de öne çıkan bilim olayları

2018’de öne çıkan bilim olayları
0 0

2018’de hayatımızı uzun vadede en çok etkileyecek olan gelişmeler bilimsel araştırmalar oldu. Geleceğimizden gündelik yaşamımıza kadar pek çok şey bu araştırmalar sonucunda değişebilir.

29 Aralık 2018 Cumartesi 18:47

2018’in öne çıkan bilim olaylarını derledik.

 

Genetiği değiştirilen ilk bebekler dünyaya geldi

 

 

 

Çinli bilim insanı He Jiankui, ülkedeki ikiz kız bebeklerin embriyolarında gizlice genetik değişiklik yaptığını öne sürdü.

 

Eğer iddialar doğruysa bebekler dünyada bilinen embriyosu değiştirilmiş ilk çocuklar olacak. Araştırmanın ardından genetik değişikliğin bu kadar seri biçimde yapılabiliyor olması hem merak hem de endişeyi beraberinde getirdi.

 

Ancak şu anda bilim insanları ikizlerin gen değişikliğinden ötürü sağlık riskleriyle karşı karşıya kalmasından korkuyor.

 

Bu olay tıp etiği ve tıp güvenliği konusundaki tartışmaları da beraberinde getirdi.

 

Karıncalardaki işbölümü nasıl işliyor?

 

 

Yapılan bir araştırma karıncaların yüzde 30’unun işlerinin yüzde 70’ini yaptığını ortaya koydu. Karıncaların yüzde 70’i ise bu esnada hiçbir şey yapmıyor.

 

Sebebi ise şu: Tüm karıncalar aynı anda çalıştığı anda verimlilik kaybı yaşanıyor.

 

Neandertaller aramızda

 

 

Bu yıl en eski genetik akrabalarımız olan Neandertaller hakkında ilginç bir bilgi öğrendik ve bu bilgi on binlerce yıl önce günümüz insanının yok ettiği bir ırkın hayatımızı nasıl etkilediğini ortaya koyuyor.

Günümüzde kimse Neandertal genleri taşımıyor ancak son araştırma insanlara influenza, herpes ve HIV gibi virüsler Neandertallerden geçmiş olabileceğini gösterdi. Neandertaller fiziken olmasa da bıraktıkları etkilerle aramızda.

 

Bitkilerin de canı var

 

 

Bitkilerde saldırı karşısında tepki vermesini sağlayan tehdit karşıtı iletişim sistemlerini görselleştiren bilim insanları bitkilerin düşündüğümüzden daha karmaşık bir yapıya sahip olduğunu gösterdi.

Bitkilere anestezik gaz veren bilim insanları, bitkilerin buna nasıl tepki verdiğini gözle görülür hale getirdi. Yağmur ormanlarındaki bazı bitkilerin tohumlarını yaymak için bazı hayvanlara spesifik mesajlar gönderdiği de araştırmada öğrenilenler arasında.

 

Nötrinolar

 

 

Evrenin oluşumu hakkında merak ettiklerimizi ‘ufak’ da olsa aydınlatacak gelişme ise evrenin yapı taşlarından birini oluşturan nötrinoların yaklaşık bir ışık yılı (10 trilyon km) kalınlığındaki kurşun metalini hiçbir atoma çarpmadan geçebileceğinin ortaya konması oldu.

 

Temmuz ayında yapılan bir çalışma, bu nötrinolardan birinin uzak bir galaksiden Dünya’ya geldiğini gösterdi.

 

Geleceğin ürünleri plastik olmayabilir

 

 

Plastiğin varlığını sonsuza kadar sürdüreceğini varsayarız ama insan üretimi olan kültürel ürünlerin çoğu da plastiktir. Mesela Ay’a gönderilen astronot kıyafetleri, ilk yapay kalp vb. Ancak plastik de bozulan bir nesne ve bilim insanları insanlık açısından önem arz eden nesneleri korumak için çaba sarf ediyor.

 

KAYNAK: DİKEN.COM.TR

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha