• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

62 yaşındaki pitonun, çiftleşmeden yumurtlaması araştırma konusu oldu

62 yaşındaki pitonun, çiftleşmeden yumurtlaması araştırma konusu oldu
0 0

Amerika Birleşik Devletleri'nin Missouri eyaletinin Saint-Louis kentindeki hayvanat bahçesi uzmanları, burada bulunan 62 yaşındaki top pitonu yılanının, herhangi bir erkek partneri olmadan 7 adet yumurta vermesini araştırıyor.

12 Eylül 2020 Cumartesi 15:31

St. Louis hayvanat bahçesi herpetoloji (sürüngen bilimi) direktörü Mark Wanner, top pitonlarının aseksüel olarak üremesinin sıra dışı bir durum olsa da nadir olmadığını söyledi. Wanner, yılanların bazı durumlarda gecikmiş döllenme için sperm depoladıklarını da dile getirdi.

 

Ayrıca Wanner, bu hadisede de durumun sıra dışı olduğunu dile getirdi. Zira pitonların normal şartlarda 60 yaşına gelmeden yumurtlamayı bıraktıkları bilgisini paylaştı.

 

"Yumurta vermek için tarihte bildiğimiz en yaşlı yılan olacak." diyen Wanner, ayrıca pitonun bir hayvanat bahçesinde belgelenmiş en yaşlı yılan olduğunu ifade etti.

 

Herhangi bir isim konulmayan 62 yaşındaki dişi top pitonu, 23 Temmuz'da yumurtladı.

 

St. Louis Post-Dispatch'ın haberine göre 7 yumurtadan 3'ü kuluçka makinesine kondu, ikisi genetik örnekleme için kullanıldı. Diğer iki yumurta ise sonuç vermedi. Hayatta kalan yumurtaların ise bir ay içinde çatlaması bekleniyor.

 

Bu arada genetik örnekleme, yumurtaların cinsel olarak mı yoksa eşeysiz olarak mı çoğaldığının anlaşılmasına imkan verecek.

 

Hayvanat bahçesinin herpetariumundaki diğer tek top pitonu 31 yaşında bir erkek yılan.

 

Ancak genç piton kendisinden 31 yaş büyük dişi pitonla 20 yıldır bir arada bırakılmadı.

 

Dişi top pitonu 1961 yılında St. Louis hayvanat bahçesine verilmişti. Son yumurtasını 2009'da vermiş ancak bu yumurta canlanmamıştı.

 

KAYNAK: EURONEWS TÜRKÇE

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha