• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Araştırma: Bebeklerin dışkılarındaki mikroplastik miktarı on kat daha fazla

Araştırma: Bebeklerin dışkılarındaki mikroplastik miktarı on kat daha fazla
0 0

ABD'nin New York Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden bilim insanları, bebeklerin dışkılarındaki mikropartikül plastik miktarının yetişkinlerinkinden 10 kat daha yüksek olduğunu gösteren bir araştırma yayınladı.

24 Eylül 2021 Cuma 18:23

Sağlık uzmanları, özellikle plastiklerde bulunan endokrin bozucu kimyasalların bebeklerin gelişimi üzerindeki etkisinden endişe duyuyor.

 

Bu konuda bugüne kadar yapılan sağlık çalışmaları, endokrin bozuculara maruz kalmanın insan sağlığında azalmış fertilite, artmış endometriosis ve bazı kanser türlerine yol açabildiğini gösterdi.

 

New York Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde halk sağlığı bilimcisi ve çalışmanın ortak yazarlarından Kurunthachalam Kannan, çocuk vücudunun gelişiminin sağlıklı bir endokrin sistemine bağlı olduğunu, bunun tersinin ise yaşamın erken evrelerini etkilediğini söylüyor.

 

Bebekler ile yetişkinlerin dışkıları incelendi

 

Bilim insanları, bebeklerin vücuduna giren plastik maddesini tam olarak ortaya çıkarmak için polietilen tereftalat (PET) ve polikarbonatın varlığına odaklandı. Araştırma için 1 yaşındaki bebeğin, üç yeni doğan bebeğin ve on yetişkinin dışkısı incelendi.

 

Bebeklerde PET konsantrasyonları yetişkinlere göre on kat daha fazla olduğu, polikarbonat seviyelerinin ise eşdeğerde olduğunu tespit edildi.

 

Yeni doğan bebeklerde bulunan plastik daha da endişe verici çünkü doğmadan önce vücutlarında plastik bulunduğu anlamına geliyor.

 

Bebeklerin çevresindeki birçok ürün plastikten yapılıyor

 

Araştırmacılar ayrıca plastik mikropartiküllerin, gıda besinleri ile beraber bağırsaklardan emilebileceğini varsayıyor. Küçük parçacıklar bağırsak duvarını geçebilir ve beyin gibi diğer organlara yerleşebilir.

 

Bebeklerin dışkılarında plastik bulunmasının şaşırtıcı olmadığını belirten araştırmacılar biberon, giysiler, oyuncaklar, tabaklar, çocuk bezleri gibi malzemelerin, yani bebeklerin etrafındaki her şeyin plastikle yapıldığına dikkat çekiyor. Bunlara dokunan bebekler de sıklıkla ellerini ağızlarına götürüyor.

 

KAYNAK: EURONEWS TÜRKÇE - HÜSEYİN KOYUNCU

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha