• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Araştırma: Pfizer/BioNTech aşısında üçüncü doz ne zaman yapılmalı?

Araştırma: Pfizer/BioNTech aşısında üçüncü doz ne zaman yapılmalı?
0 0

Koronavirüs salgınına karşı etki oranı en yüksek aşı olarak belirlenen mRNA kökenli Pfizer/BioNTech aşısında üçüncü doz tartışmaları yaşanıyor.

3 Ekim 2021 Pazar 14:58

Bu kapsamda Stanford Üniversitesi ve Emory Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma, iki doz Pfizer/BioNTech aşısı olanların kısa bir süre içerisinde antikor seviyelerinin düştüğünü belirledi.

 

Araştırmacılar, 46 sağlıklı genç ve orta yaşlı yetişkinden aldıkları kan değerleri ile aşı olduktan bir süre sonra alınan kan değerlerini ve ikinci doz aşıdan altı ay sonraki kan değerlerini inceledi.

 

Bilim insanları, altı ay içerisinde aşının yarattığı antikor seviyesinin ortadan kalktığını açıkladı. Araştırmayı yürüten Stanford Üniversitesi’nden Bali Pulendran ve Emory Üniversitesi’nden Mehul Suthar, “Araştırmalarımız Pfizer/BioNTech aşısının koronavirüsüne karşı çok yüksek seviyede antikor sağladığını ortaya çıkardı. Fakat buna karşılık yedi ay içerisinde bu koruma seviyesi yaklaşık 10 kat azalıyor” açıklamasını yaptı.

 

Gönüllülerin neredeyse yarısında Delta, Beta ve Mu gibi varyantlara karşı antikor oluştuğu tespit edilirken, altıncı aydan sonra bir düşüşün başladığı duyuruldu.

 

Araştırmayı yürüten bilim insanları, “Bu sonuçlar bize ikinci doz aşıdan altı ile yedi ay sonra üçüncü doz destekleyici koronavirüsü aşısı olmanın SARS-CoV-2’ye ve onun  varyantlarına karşı korumayı güçlendireceğini ortaya koyuyor” ifadesini kullandı.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha