• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Azınlık Raporu gerçek oldu: İtalya'da üç boyutlu suç canlandırma teknolojisi

Azınlık Raporu gerçek oldu: İtalya'da üç boyutlu suç canlandırma teknolojisi
0 0

Roma'nın kenar mahallelerinde, İtalyan polisi, suçun yeniden canlandırıldığı bir üç boyutlu olay yeri inceleme stüdyosu kurdu.

29 Aralık 2018 Cumartesi 12:28

Stüdyo, polis şefi ve İtalya İçişleri Bakanı Matteo Salvini'nin de katılımıyla, euronews'un da dahil olduğu medya kuruluşlarına tanıtıldı.

 

Roma polisinin adli laboratuarında kurulan stüdyo, soruşturma yürüten polislerin davayı yeniden canlandırarak incelemelerine olanak veriyor. Suç anının birebir canlandırılabildiği üç boyutlu stüdyoda, sahne tanıkların ifadelerine göre yeniden düzenlenebiliyor. Suç objeleri, mağdur, saldırgan verilen ifadelere göre pozisyon değiştirebiliyor.

 

Hareket yakalama (Motion Capture) teknolojisi ile insan hareketlerini 3D platforma taşıyan İtalyan Polisi, sinemada olduğu gibi hareket sensörlü özel bir tulum giyerek olayı bilgisayar ortamında tekrar canlandırıyor.

 

 

Tom Cruise'un başrolünde olduğu 2002 yapımı Azınlık Raporu filminde de, polisler benzer bir teknoloji kullanıyordu. Ayrıca filmde polisler geleceği gören bir teknolojiye sahiplerdi ve bu sayede işlenecek suçun önüne geçebiliyordu.

 

İtalyan polisi geleceği göremese de, suç yoğunluk haritası baz alınarak hazırlanan yeni algoritma sayesinde şehirde dolaşan devriyelerin daha iyi konumlanmasını sağlayarak Venedik'te suç oranını yüzde 70 seviyesinde azaltmayı başardığını açıkladı.

 

KAYNAK: EURONEWS TÜRKÇE - MERT CAN YILMAZ

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha