• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Biontech aşısı 6 saate dek 2-8 derecede saklanabilir duruma getirildi: Britanya'ya kamyon ya da uçakla nakledilebilecek

Biontech aşısı 6 saate dek 2-8 derecede saklanabilir duruma getirildi: Britanya'ya kamyon ya da uçakla nakledilebilecek
0 0

Türkiyeli bilim insanlarının kurduğu Almanya merkezli biyoteknoloji şirketi BioNTech SE ile ABD'li ilaç devi Pfizer'in geliştirdiği Kovid-19 aşısı ile ilgili kritik bir açıklama geldi.

2 Aralık 2020 Çarşamba 16:45

BioNTech-Pfizer aşısının yüzde 95 etkililik açıklamasına rağmen dondurucu koşullarında saklanması gerektiği için dezavantajlı olduğu konuşulurken, Biontech'in ticari işlerinin başındaki Sean Marett, teslimat koşullarıyla ilgili iyi haber verdi.

 

Normal buzdolabında beş gün dayanabilecek

 

Bugün Britanya'dan kullanım onayı almalarının ardından konuşan Marett, son yapılan çalışmalar sonrasında, aşının teslimat için dondurucudan çıkarıldıktan sonra 6 saate kadar 2 ila 8 santigrat derecede nakledilebileceğini ve normal bir buzdolabında beş gün dayanabileceğini duyurdu.

 

Kamyon, feribot ya da uçakla taşınacak

 

Biontech yöneticisi, Britanya'ya aşıları ısı kontrollü kutular içinde kamyon, feribot ya da uçakla nakledebileceklerini söyledi. 

 

Böylece Biontech'in ilk açıklamasında aşının Antarktika kışına eşdeğer olan eksi 70 santigrat derecede depolanması gerektiğini söylemesinin yarattığı endişeler bir nebze giderildi.

 

ABD ve AB'den bu ayın ortasında karar bekliyorlar

 

Biontech'in eşi Uğur Şahin ile birlikte kurucusu olan Özlem Türeci de geliştirdikleri iki dozluk aşıya Batı'da ilk onayın Britanya'dan gelmesinden memnuniyet ifade ederek "ABD ile AB kurumlarının acil kullanım izniyle ilgili kararının aralık ayının ortasında belli olmasını umuyoruz" dedi. 

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha