• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Çinliler Mars yüzeyinin sanılandan çok daha uzun süre boyunca 'ıslak olduğunu' tespit etti

Çinliler Mars yüzeyinin sanılandan çok daha uzun süre boyunca 'ıslak olduğunu' tespit etti
0 0

Çinli bilim insanları, Çin'in Mars'taki robot gezgininin yeni ve önemli bir bulgusunu paylaştı.

13 Mayıs 2022 Cuma 15:29

Buna göre Mars'ta eski bir okyanusun yeri olduğuna inanılan geniş havzada keşfedilen hidratlı mineraller, gezegenin yüzeyinde sanılandan daha uzun süre boyunca su bulunmuş olduğunu gösteriyor.  

 

Bilim insanları, Science Advances dergisinde Çarşamba günü yayınlanan makalede, Zhurong robotu tarafından geri gönderilen verilerin analizini paylaştı ve 700 milyon yıl öncesine kadar örneklenmiş minerallerde bile su belirtileri tespit edildiği açıklandı.

 

Daha önce Mars'ın 'Hesperian Epoch' olarak bilinen ikinci jeolojik çağının sona erdiği yaklaşık 3 milyar yıl öncesine kadar sadece ıslak yüzeye sahip olduğuna inanılıyordu. İçinde bulunan evreye ise 'Amazon dönemi' deniyor ve bu devirde yüzey suyu yok.

 

Araştırmacılar, Zhurong'un örneklediği mineralleri içeren toprağın, yükselen yeraltı suyu veya o zamandan beri buharlaşan erimiş buz tarafından oluşturulabilecek sert bir kabuğa sahip olduğunu yazdı.

 

Suyun tamamı kutuplarda kilitli halde

 

Çin araştırma robotu, geçen yıl mayıs ayında gezegene inişinden bu yana uçsuz bucaksız Utopia Planitia ovasını keşfetmeye devam ediyor. Zhurong, arazi hakkında veri toplarken iniş alanından yaklaşık 2 kilometre mesafe yol kat etti. 

 

Son yıllarda, Avrupa Uzay Ajansı tarafından işletilen bir yörünge sondasından elde edilen verilerde de gezegenin güney kutbundaki buzun altında su keşfedildi.

 

Mars'taki suyun neredeyse tamamı kutup buzullarında kilitli halde bulunuyor.

 

Yeraltı suyunu bulmak, gezegenin yaşam potansiyelini belirlemenin yanı sıra herhangi bir insanlı keşif görevi için de kalıcı bir kaynak sağlamanın anahtarı.

 

KAYNAK: EURONEWS TÜRKÇE - SERTAÇ AKTAN

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha