• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Engellenmiş sitelere girme yöntemleri

Engellenmiş sitelere girme yöntemleri
0 0

Erişimi engellenmiş sitelere giriş için birkaç temel yöntem bulunuyor. En yaygın olanları DNS değiştirmek, VPN kurmak ve Proxy siteleri üzerinden gitmek.

4 Kasım 2016 Cuma 23:30

Girişi engellenmiş sitelere girmek için yaygın olarak kullanılan yöntemleri denerken güvenliği de ön planda tutmaya özen göstermek gerekiyor. Aşağıda sıraladığımız yöntemleri uygularken doğru biçimde ayarladığınızdan, kullandığınız servisin sizden para talep edip etmeyeceğinden ve güvenliğinden emin olmalısınız. Yazıda örneğini verdiğimiz servisler, yaygın olarak dünya çapında ve Türkiye’de kullanılıyorlar ve şu zamana kadar güvenlik anlamında ciddi bir şüphe yaratmadıklarını söyleyebiliriz.

 

DNS DEĞİŞTİRME

 

Girişi engellenmiş sitelere erişimin en yaygın kullanılan yöntemi, cihazda kayıtlı durumda olan DNS adresini değiştirmek. Açılımı Domain Name System bu sistem, tarayıcıya yazılan web adresini o sitenin IP’sine yönlendiriyor. DNS adresleri genellikle otomatik olarak tanımlı gelir.

 

Cihazdaki işletim sistemine göre DNS’in değiştirilme ayarı farklı oluyor. Windows yüklü PC’lerde ve Mac bilgisayarlarda Ağ Ayarları bölümünden DNS kısmına girip burada bulunan alana farklı DNS adresi giriliyor. Yaygın olarak kullanılan Google DNS’leri kullanılabilir. Bu DNS’ler 8.8.8.8 ve 8.8.4.4 şeklinde oluyor. Google’ın yanı sıra, şu DNS’lerden de seçim yapılabilir:

 

OpenDNS Home: 208.67.222.222 – 208.67.220.220
Comodo Secure DNS: 8.26.56.26 – 8.20.247.20
Norton ConnectSafe: 199.85.126.10 – 199.85.127.10
DNS Advantage: 156.154.70.1 – 156.154.71.1
Level3: 209.244.0.3 – 209.244.0.4


VPN KULLANMA

 

Son dönemde engellenen sitelerin önemli bir kısmına DNS değiştirerek girmek de mümkün olmuyor. Bu noktada en etkili yöntem, VPN kullanmak. Virtual Private Network, yani Sanal Özel Ağ olarak açılımı yapılan VPN, genelde uzaktan erişim olarak da biliniyor. Yani başlangıçta kullanım amacı engellenmiş sitelere erişmek değildi.

 

VPN çoğunlukla ücretli sunulan bir servis fakat ücretsiz olarak da yaygın seçenekler bulunuyor. En yaygın ücretsiz VPN servisi ZenMate. Tarayıcıya eklenti olarak yüklenen ZenMate’i mobil cihazlarda da kullanmak mümkün. ZenMate’i kullanmak için bir hesap kaydı oluşturmak gerekiyor. Ücretsiz sınırlı kullanım da sunan fakat ücretli olarak hızlı ve güvenilir bağlantı sağlayan diğer VPN seervisleri şöyle sıralanabilir:

 

Spotflux Lite
Tunnel Bear
CyberGhost
Private Tunnel
Hotspot Shield


Yukarıdaki VPN hizmetlerinin iOS ve Android için uygulama seçenekleri de bulunuyor. Uygulama mağazasından ismini yazarak indirmek ve kullanmak mümkün.

 

PROXY SİTELERİ

 

Pek kullanılmasa ve çok da güvenli bulunmasa da, yönlendirme servisi olarak çalışan Proxy siteleri de bulunuyor. Proxy sitesine girince yapılması gereken tek şey, engellenmiş sitenin adresini kutuya yazmak ve Git düğmesine basmak. Bu site, kullanıcıyı erişmek istediği siteye engeli aşarak götürüyor. Yasaksiz.org yerli bir örnek ve yaygın olarak kullanılan yabancı proxy sitesi olarak vtunnel.com örnek gösterilebilir.

 

KAYNAK: DUVAR - Erdal Kaplanseren

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha