• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Google'ın kararından sonra Huawei ne yapabilir?

Google'ın kararından sonra Huawei ne yapabilir?
0 0

Google, Çinli teknoloji devi Huawei'nin ABD hükümeti tarafından kara listeye alınmasının ardından, Huawei kullanıcılarının Android işletim sistemine olan erişimini askıya aldı.

20 Mayıs 2019 Pazartesi 23:00

Kararın açıklanmasının ardından Huawei, kullanıcılarına güvenlik güncellemeleri ve satış sonrası hizmet sağlamaya devam edeceğini açıkladı.

 

Şirketen yapılan açıklamada, Huawei'nin Android'in dünyadaki gelişimine ve büyümesine önemli katkılarda bulunduğu ve Android’in en önemli küresel iş ortaklarından biri olarak hem kullanıcılara hem de sektöre fayda sağlayan bir ekosistem geliştirmek için açık kaynaklı platformlarla yakın bir şekilde çalıştığı kaydedildi.

 

Açıklamada, şirketin, tüm dünyada bugüne kadar satılan ve halihazırda stokta bulunan tüm Huawei ve Honor akıllı telefon ve tablet ürünleri için kullanıcılarına güvenlik güncellemeleri ve satış sonrası hizmetler sunmaya devam edeceği belirtildi.

 

Peki Android desteğinden mahrum kalınmasından önce Huawei satın alanlar bu durumdan nasıl etkilenecek? Android'e bağımlı olan Huawei bundan sonra ne yapabilir? Google kararından dönebilir mi?

 

Piyasadaki Huawei telefonları Google'ın kararından etkilenecek mi?

 

Evet ama kısmen etkilenecek

 

Android'in resmi Twitter hesabından yapılan açıklama ile Huawei kullanıcıları bir nebze de olsa sevindi.

 

Açıklamada, Google’ın ABD hükümetinin kararlarına uyduğu doğrulanırken, Google Play Store ve Google Play Protect’in Huawei telefonlarda çalışmaya devam edeceği belirtiliyor.

 

Bu durum Google'ın Huawei ve Honor telefonlarıyla ilgili aldığı kararın şimdilik kullanıcılarını etkilemeyeceği anlamına geliyor. Mevcut Huawei sahipleri Google hizmetlerini kullanmaya devam edebilecek. Ancak Android işletim sisteminin güncellemesi yapıldığında Huawei kullanıcılarının yeni sisteme erişimi olmayacak.

 

Bu bağlamda Huawei kullanıcıları başta Google Play Store olmak üzere herhangi bir uygulamanın eksikliğini yaşamayacak. Ancak telefonların yeni Android sürümlerini alamayacağı tahmin ediliyor.

 

Huawei kendi işletim sistemini kurabilir mi?

 

Evet, zor olsa da yüksek bir ihtimal

 

Google'ın kararı her ne kadar büyük bir darbe gibi yorumlansa da Çinli tektnoloji devi uzun zamandır böyle bir senaryoya hazırlanıyordu.

 

Huawei Tüketici İş Grubu CEO'su Richard Yu, aylar önce yaptığı bir açıklamada, "Kendi işletim sistemimizi hazırladık. Android sistemleri artık kullanamayacak olursak, buna hazırlıklı oluruz. Bu bizim B planımız. Ama elbette Google ve Microsoft ekosistemleriyle çalışmayı tercih ediyoruz." diyerek kendi işletim sisteminin geleceği hakkında önemli bilgi vermişti.

 

Fakat bu alanda deneyimi bulunmayan Huawei'nin kendi işletim sistemiyle Apple ve Google ile rekabet etmesi oldukça zor görülüyor. Bir Android güncellemesi bazen 6 ayı bulurken, Huawei'nin kısa zamanda bütün dünyaya yeni sistemini dağıtması neredeyse imkansız olarak yorumlanıyor.

 

Huawei Android'in açık kaynak sürümünü mü kullanacak?

 

Evet, şu an görünen en kuvvetli ihtimal

 

Huawei'nin akıllı telefonları şu anda Android sisteminin uyarlanmış bir versiyonu olan EMUI ile çalışıyor.

 

Çinli üretici, her zaman Android'in açık kaynak sürümüne, AOSP'ye (Android Açık Kaynak Projesi) erişebilecek. Ancak bu sürüm Google tarafından oluşturulan tüm hizmetlerden mahrum. Bu da yazılım anlamında oldukça kısıtlı bir işletim sistemi kullanılmasına neden olabilir.

 

Google'ın sanal uygulama mağazası Google Play, YouTube, e-mail hizmeti Gmail ve Google'ın servislerinin Huaweilerde çalışmayabileceği belirtiliyor.

 

Buna göre, Huawei, Google Play Store'a bir alternatif bulmak zorunda. Çin'de Google yasak olduğu için, firma zaten 2010'dan beri alternatif bir uygulama kullanıyor.

 

Google kararından dönebilir mi ?

 

Evet ama biraz zaman alabilir

 

ABD'nin Çin ile arasındaki ekonomik savaş gerilimi, 2020 seçimlerinden sonra yeniden şekillenebilir. Önümüzdeki yıl yapılacak ABD başkanlık seçimlerinin ardından Huawei yasaklarının arkasındaki isim olan Donald Trump yerine uzlaşmacı politikaları savunan bir başkanın gelmesi halinde yaptırımların iptal edilmesi mümkün. Ama kısa vadede, Google'ın yaptırım kararına uyması gerektiği vurgulandı.

 

KAYNAK: EURONEWS TÜRKÇE - HÜSEYİN KOYUNCU

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha