• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Google öğrencileri fişliyor mu?

Google öğrencileri fişliyor mu?
0 0

Arama motoru devi Google’ın öğrencilerin internet aramaları dahil kişisel verilerini topladığı öne sürüldü.

3 Aralık 2015 Perşembe 07:24

Dijital haklar konusunda çalışmalar yürüten Elektronik Cephe Vakfı (EFF) adlı sivil toplum kuruluşu, Google’ın okullarda kullanılan ürünlerinin, ebeveynlerin izni alınmadan, şirkete veri gönderdiğini belirtti.

 

Google, ürünlerinin hiç bir yasayı ihlal etmediğini söylüyor. Şirket okullara Chromebook ve bulut tabanlı üretkenlik araçlarından oluşan Google Apps Eğitim Sürümü (GAFE) ürünleri sağlıyor.


Google, bu araçların reklam içermeyeceği tahhüdünde bulunuyor ve “verilerin sahibinin Google değil kullanıcılar olduğunu” söylüyor. Eğitim Sürümü’nde Gmail, Drive, Takvim ve Sites araçları reklam içermiyor.


EFF’e göre Chromebook bilgisayarlar, Chrome tarayıcılarla otomatik olarak eşleşme özelliğine sahip. Bunun için kullanıcılardan onay istenmiyor.


EFF’in açıklamasında “Bu özellik Google’a internet kullanıcısı öğrencilerin ziyaret ettikleri her internet sitesini, arama yaptıkları her maddeyi, tıkladıkları her sonucu, aradıkları her videoyu ve YouTube’da izledikleri her videoyu sunucularında ve veri madenlerinde, reklam dışı amaçlar için depolama fırsatı veriyor.


Kuruluşa göre, Google, bu verileri “Google ürünlerini iyileştirmek” gibi kendi amaçları için kullanıyor. EFF, Google’ın topladığı bu verileri diğer ürünlerine reklam almak için kullandığını öne sürdü.

 

KAYNAK: BBC Türkçe

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha