• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Nasa yıldızların ve galaksilerin yeni görüntülerini yayımladı

Nasa yıldızların ve galaksilerin yeni görüntülerini yayımladı
0 0

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (Nasa), Chandra teleskobuyla çekilen yeni yıldızların, galaksilerin, gezegenimsi bulutsuların ve süpernova kalıntılarının görüntülerini yayımladı.

12 Eylül 2020 Cumartesi 11:39

Bu görüntüler fotoğraf değil. Bu renkli imajlar, Chandra'nın ve diğer kaynakların sağladığı verilerin birleşiminden oluşuyor

 

M82

 

M82, Dünya'ya doğru 'yönelen' bir galaksi.

 

M82

 

Abell 2744

 

Bu görüntü, Chandra ve Hubble teleskoplarından elde edilen verilerin birleşmesinden oluşan bir galaksi kümesi görüntüsü.

 

Abell 2744

 

Süpernova

 

Nasa, bu görüntünün "yüzyıllardır görülen en parlak süpernova patlaması" görüntülerinden biri olduğunu söylüyor. Süpernova, yıldızların güçlü bir şekilde patlamasına deniyor.

 

Supernova

 

Eta Carinae

 

Nasa, Eta Carinae'nin "birbirlerinin yakın yörüngesinde olan iki dev yıldızdan oluşan geçici bir sistem" olduğunu söylüyor.

 

Eta Carinae

 

Araba Tekeri Galaksisi (Cartwheel Galaxy)

 

Bu galaksi 1941 yılında İsviçreli astronom Fritz Zwicky tarafından keşfedildi. Zwicky, bu galaksi için "Yıldızların dinamikleri temelinde açıklanmayı bekleyen en komplike yapılardan biri" dedi. Bu galaksi dev gibi, daha spesifik olmak gerekirse 150.000 ışık yılı çapında.

 

Cartwheel Galaxy

 

Helix Nebula (Helis Bulutsusu)

 

Helix Nebula, Kova burcu takım yıldızının içinde, aslında yakıtı bitmek üzere olan bir yıldız. Aynı şey, beş milyar yıl sonra Güneş'in de başına gelebilir.

 

Nebula (bulutsu), yıldızların arsındaki toz, hidrojen, helyum ve diğer iyonlaşmış gazlardan oluşan kümelere deniyor.

 

Helix Nebula

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha