• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Raspberry Pi Zero 5 dolardan satışa çıktı

Raspberry Pi Zero 5 dolardan satışa çıktı
0 0

Dünyanın en küçük bilgisayarlarından biri olan ve yenilenen Raspberry Pi Zero'nun fiyatı ise 15 TL'yi geçmiyor!

27 Kasım 2015 Cuma 08:44

Raspberry Pi vakfı, mini bilgisayarlarının arasına eklediği yeni üyeyi, Raspberry Pi Zero'yu bugün duyurdu. Bugünden itibaren satışa sunulan Pi Zero'nun fiyatı sadece 5 dolar.

 

Düşük maliyetli olmak isteyen Raspberry Pi Zero'nun benzer diğer modellere göre daha az RAM'i bulunuyor ve Ethernet yongası bulunmuyor. Ancak Pi Zero da çoğu Raspberry Pi cihazı gibi Raspbian ile çalışıyor ve Scratch, Minecraft, Sonic Pi gibi popüler uygulamaları çalıştırabiliyor.


Raspberry Pi Zero'nun özellikleri arasında şunlar var:

 

-Broadcom BCM2835 uygulama işlemcisi - 1GHz ARM11 core (Raspberry Pi 1'den yüzde 40 daha hızlı)

-512MB LPDDR2 SDRAM

-microSD kart slotu

-1080p60 video çıkışı için mini HDMI soketi

-Veri ve güç için micro USB soketleri

-40-pin GPIO başlığı - Model A+/B+/2B ile aynı

-65mm x 30mm x 5mm ile en küçük form faktörü

 

RASPBERRY Pi NEDİR?

 

Raspberry Pi, İngilterde bulunan Raspberry Pi Vakfı tarafından desteklenen; öğrenci, amatör ve hobicilerin kullanımına sunulan kredi kartı büyüklüğünde, tek bir board'dan oluşan mini bilgisayar... Ürün 2009 yılından beri Raspberry Pi Foundation tarafından geliştirildi.

 

Raspberry Pi'yi örneğin televizyonunuza bağlayıp görüntü alabilir, cihaza bir klavye bağlayabilirsiniz. Yetenekli küçük bir bilgisayar diye adlandırdığımız Raspberry Pi ile normal masaüstü bilgisayarlarda yaptığınız işleri örneğin, sözcük işlemciler ve hesap programları (Word, Excel) ile çalışabilir çeşitli oyunlar oynayabilirsiniz. Ayrıca yüksek çözünürlüklü HD videolar oynatabilirsiniz.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha