• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Solar Orbiter fırlatıldı, Güneş'in sırlarını aydınlatma misyonu başladı

Solar Orbiter fırlatıldı, Güneş'in sırlarını aydınlatma misyonu başladı
0 0

ABD ve Avrupa’nın ortak projesi Solar Orbiter Güneş’in kutuplarını ve manyetik hareketlerini ilk kez yakından görüntülemek üzere fırlatıldı.

10 Şubat 2020 Pazartesi 14:55

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ve Avrupa Uzay Ajansı'nın (ESA) uzay aracı Solar Orbiter, Güneş ile ilgili bilgileri daha da derinleştirmek için ABD'deki Cape Canaveral Uzay Üssü'nden Pazartesi sabahı fırlatıldı.

 

Darmstadt'ta bulunan Avrupa Uzay Operasyon Merkezi Solar Orbiter'dan solar panellerinin başarılı bir şekilde açıldığına dair sinyal aldı.

 

Güneş'in kutupları ilk kez görüntülenecek

 

Solar Orbiter'ın Güneş'in atmosferi, rüzgarları, manyetik alanı ve heliosfere nasıl şekil verdiği ile ilgili daha önceden sahip olunmayan bazı bilgilere ulaşması bekleniyor. Uzay aracının Güneş'in kutuplarını da ilk kez yakından görüntüleme şansı olacak.

 

Dünya ve Venüs'teki yer çekiminden faydalanarak kendini bir mancınık gibi fırlatacak olan Solar Orbiter, yörüngesinden bu şekilde Güneş'in kutuplarını kuş bakışı görüntüleyebilecek.

 

BdT: Solar Orbiter

 

ESA'da projeyle ilgili bilim adamı Daniel Müller fırlatmadan sonra yaptığı açıklamada "Bence mükemmel bir resimdi. Aniden bütün güneş sistemine bağlanmış gibi hissediyorsunuz" dedi ve ekledi "Burada Dünya'dasınız ve Güneş'e yakın bir yere gidecek birşey fırlatıyorsunuz."

 

NASA'nın heliofizik bilimi bölüm direktörü Holly Gilbert "Bir ortak hedefimiz var ve bu da bu misyondan iyi bilim elde etmek. Başarılı olacağımıza inanıyorum" dedi.

 

Misyon 1,5 milyar euroya mal olacak

 

Solar Orbiter görevinde yararlanacağı 10 bilimsel araçla yola çıktı. NASA ve ESA ortak misyonunun 1,5 milyar euroya mal olması bekleniyor.

 

Solar Orbit'in yörüngesine ulaşması 3 yıl sürecek ve araç Güneş'in 42 milyon kilometre yakınına ulaşacak.

 

NASA 2018 yılında Güneş'in en dış katmanını (korona) görüntülemek için Parker Güneş Keşif Uydusu (Parker Solar Probe) görevini başlatmıştı.

 

Solar Orbiter Parker kadar Güneş'e yaklaşmayacak, ancak Güneş'in kutup bölgelerini görüntüleyerek başka bir rekora imza atacak.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha