• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Türeci ve Şahin: Koronavirüs mutasyonları henüz emekleme aşamasında

Türeci ve Şahin: Koronavirüs mutasyonları henüz emekleme aşamasında
0 0

Özlem Türeci ve Uğur Şahin, koronavirüs aşısı geliştirme süreçlerini yakından anlatan kitabın tanıtımı kapsamında İngiliz The Times gazetesine konuştu. İkili koronavirüs ile mücadelenin henüz başında olunduğunu anlattı.

14 Eylül 2021 Salı 18:31

Zoom üzerinden yapılan mülakatta, Şahin, “Virüs mutasyona uğramaya devam edecek. Uzun bir savaş olacak. Şu an sadece mutasyonun ilk jenerasyonunu görüyoruz. Şu an kullanılan aşılar koronavirüsünün vücuda saldıracağı alanlar olan burun, ağız ve ciğerlerdeki geçişi engelliyor. Fakat virüs oyunu değiştirecek yeni şeyler öğrenebilir. Mutasyonlar diğer noktalardan geçiş yaparak hastalığı bulaştıracak yollar bulabilir” dedi.

 

Mu varyantının geçemese bile başka bir varyantın aşılamanın yarattığı korumayı geçebileceğini aktaran Şahin, üçüncü doz fikrini de desteklediğini ifade etti.

 

Türeci ise mRNA teknolojisi kullanan aşıyı deneme süreçlerinin detaylarını paylaştı. Türeci, "Pandemi bizim ilk kez denediğimiz alan oldu. Aşının başarısı mRNA teknolojisinin çok büyük potansiyeli olduğunu gösterdi" diye konuştu.

 

Özlem Türeci , "Eğer yan etkiden çekiniyorsanız hiç ilaç almayın ya da hiç yemek yemeyin. Aşı olurken çok kendimden emindim. Aşı olmak sırtımdaki bütün yükü kaldırdı. Virüs ile çalışmak hepimizi çok kırılgan yapmıştı" dedi.

 

Türeci ayrıca mRNA aşılarının gelecekte alerji gibi hastalıkları da engelleyebileceğinin altını çizerek, "Fakat aşının koronavirüsüne karşı başarılı olması bunun hemen diğer hastalıklarda da kullanılacağı anlamına gelmesin. Bütün şartlar ve durumlar ile ilgili araştırma yapmalıyız" açıklamasını yaptı.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha