• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Türksat 5B'nin Aralık ayı sonunda Florida'daki Cape Canaveral Üssü'nden fırlatılması planlanıyor

Türksat 5B'nin Aralık ayı sonunda Florida'daki Cape Canaveral Üssü'nden fırlatılması planlanıyor
0 0

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, "2021 Aralık ayı sonunda Türksat 5B uydusunun, Space X firmasının ABD'nin Florida eyaletinde bulunan Cape Canaveral Üssü'nden Falcon 9 tip roketiyle fırlatılması planlanıyor" dedi.

24 Kasım 2021 Çarşamba 16:44

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türksat 5B uydusunun aralık ayı sonunda fırlatılmasının planlandığını açıkladı. Türksat 5B, Space X firmasının, ABD'nin Florida eyaletinde bulunan Cape Canaveral Üssü'nden Falcon 9 tip roketiyle fırlatılması planlanıyor.

 

Yazılı açıklama yapan Karaismailoğlu, "uzay vatanda da söz sahibi olmak için çalışmalara devam ettiklerini" söyleyerek "42 derece doğu yörüngesinde uyduların yedekliliğini sağlamak ve mevcut kapasiteyi artırmak üzere Türksat 5B uydularının sözleşmesini Airbus D&S firması ile imzaladıklarını" hatırlattı. Türksat 5B uydusunun tasarım ve üretim aşamalarının tamamlandığını belirtti.

 

Karaismailoğlu, nakliye hazırlıklarının kasım ayı içinde tamamlanması ve fırlatmak üzere fırlatıcı firma Space X'in tesislerine nakledilmesinin planlandığını açıklamaya ekledi. "Mevcut proje takvimine göre 2021 yılı Aralık ayının sonunda Türksat 5B uydusunun Space X firmasının, ABD'nin Florida eyaletinde bulunan Cape Canaveral Üssü'nden Falcon 9 tip roketiyle fırlatılması planlanıyor." ifadelerini kullandı.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha