• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Uğur Şahin: Omicron için üçüncü dozun gerekli olduğunu düşünüyoruz

Uğur Şahin: Omicron için üçüncü dozun gerekli olduğunu düşünüyoruz
0 0

“Paniğe gerek yok, aşının bu varyanta daha az etki sağladığını ama ağır hastalıktan da koruduğunu biliyoruz. Üçüncü dozla yüzde 97 koruma sağlanıyor. Üçüncü dozu en kısa zamanda olmayı tavsiye ediyoruz”

2 Aralık 2021 Perşembe 09:37

Omicron varyantı hakkında ancak varyantın iki hafta sonra genel verileri topladıktan sonra kesin bir sonuca varabileceklerine dikkati çeken Prof. Dr. Uğur Şahin, “Yeni Omicron varyant nedeniyle herhangi bir korku duymaya gerek yok. Paniğe gerek yok. Varyantın çok farklı mutasyonları olduğunu biliyoruz. Aşının bu varyanta daha az etki sağladığını ama ağır hastalıktan da koruduğunu biliyoruz” dedi.

 

Aşının iki düzeyde koruma sağladığını ifade eden Şahin, ilkinin antikor ikincisinin de t-hücreleri denilen bağışıklık hücreleri olduğunu belirterek, “Aşı, ağır hastalık seyrine karşı koruma sağlıyor. Ağır hastalık seyrine de koruma sağladığı için bir güven sağlıyor. Üçüncü doz aşı olduktan sonra oldukça iyi bir korumanın sağlandığına eminiz” diye konuştu.

 

Şahin, Kovid aşısında üçüncü doz aşının öneminin altını şu sözlerle çizdi:

 

“Almanya’da aşısızların yetişkinler arasında yüzde 15-20 olmasından dolayı salgının üstesinden gelinemediğini anlatan Uğur Şahin, “Bulaşma oranı ve hastalık vaka sayısı, aşı olmayanlar arasında artış gösterdi. Vaka sayıları aşı olmayanlar arasında aşı olanlara kıyaslandığında 8 kat daha fazla. Aşı oranıyla kıyaslandığında yoğun bakıma alınma oranı da 8 kat daha fazla. Hatırlatma dozu gerekli. Genel olarak nüfusun tamamı için 3. dozun gerekli olduğunu söylüyoruz. 20 kat daha koruma sağlıyor. Üçüncü doz ile yüzde 97 koruma sağlanıyor. Omicron’dan bağımsız olarak üçüncü dozu en kısa zamanda olmayı tavsiye ediyoruz.”

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha