• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Yeni Ufuklar: NASA’nın uzay aracı Güneş Sistemi’nin en uzak noktasındaki tarihi görevine ilerliyor

Yeni Ufuklar: NASA’nın uzay aracı Güneş Sistemi’nin en uzak noktasındaki tarihi görevine ilerliyor
0 0

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA'nın uzay aracı New Horizons (Yeni Ufuklar), tarihi nitelikteki bir görevi yerine getirmek için Güneş Sistemi'nin uzak sınırlarındaki bir gök cismine alçak uçuş yapacak.

31 Aralık 2018 Pazartesi 12:33

Her şey yolunda giderse Ultima Thule ismi verilen gök cismine merceklerini çevirecek olan New Horizons, binlerce fotoğraf çekerek bunları dünyaya gönderecek.

 

Türkiye saati ile 08:33'te gerçekleşecek alçak uçuş sırasında yanlış giden bir şey olursa, bilim insanlarının buna müdahale şansı bulunmuyor.

 

Dünyaya 6.4 milyar kilometre uzakta olan Ultima Thule isimli gök cismi, Kuiper Kuşağı denilen bölgede yer alıyor.

 

Bu bölgede 4.6 milyar yıl önce Güneş sisteminin oluşması sonrasında açığa çıkmış olan kaya parçaları ve cüce gezegenler bulunuyor.

 

Projede çalışan John Hopkins Üniversitesi'nden bilim adamı Harold A. Weaver, New Horizons'ın gerçekleştirmek üzere olduğu görevi, "Bu Güneş Sistemi'nin keşfi yolunda çok büyük bir adım daha" ifadesi ile anlatıyor.

 

Yalnızca bilim insanları değil, ünlü bir müzisyen de projeye dahil olmuş durumda.

 

Queen grubunun gitaristi olan ve aynı zamanda bir astrofizikçi olan Brian May, Ultima Thule görevini kutlamak için bir beste ortaya çıkardı.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

OK Folks ! I’m off to New Horizons today. In their coming New Year, perhaps we ALL need New Horizons. I know I do. Hands up anyone whose Christmas didn’t feel perfect ? Well, me too. I’m grateful for so much, but there are problems and pain in my life that I’m not able to fix, and I think Christmas magnifies this stuff. So this year I will keep busy (it helps!) and I will look for new horizons - new ways of looking at life and making the best of it. OK ! One more time - this time in WIDE SCREEN - the third ‘teaser trailer’ for my own New Horizons Track released on New Years Day - at 12.02 am Eastern Time - that’s 5.02 am in Britain. I’ll be counting down to the New Year for NASA New Horizons !! Watch for details !!! Cheers folks ! Bri

Brian Harold May (@brianmayforreal)'in paylaştığı bir gönderi ()

 

New Horizons'ın gerçekleştireceği alçak uçuş için konuşan May, "Çok heyecanlı. Benim için bu insan ruhu ile, neden burada olduğumuzu keşfetmekle ilgili" dedi.

 

Uzay aracının elde ettiği tüm görüntüleri Dünya'ya ulaştırması ise 20 aya yakın sürecek.

 

Projede çalışan bilim insanları, Kuiper kuşağındaki bir cisme ilk defa yaklaşılacağını ve gerçekten neye benzeyeceğinin görülebileceğini söylüyor.

 

2006 yılında fırlatılan New Horizons, 2015 yılında Güneş Sistemi'nin en küçük gezegeni Plüton'u görüntülemişti.

 

2006 yılında fırlatılan New Horizons, 2015 yılında Güneş Sistemi'nin en küçük gezegeni Plüton'u görüntülemişti.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha