• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

BUGÜNÜ VE SONRASINI ANLAMAK İÇİN 'SURİYE İLE SAVAŞA HAZIR MISINIZ?'

SAİD SEFA

SAİD SEFA

13 Şubat 2016 Cumartesi 17:37
0 0

AKP’nin sürekli eleştirdiği ve Eski Türkiye diye nitelediği vesayetçi sistemin, yaklaşımı iç ve dış politikada üç temel unsuru esas alırdı.

1. Başta Ermenistan olmak üzere komşularla gerginlik stratejisi

2. PKK’ya yardım ediyor tezinden hareketle Suriye ile savaşacak eşiğe gelme

3. Güneydoğu ve Doğu’daki uyuşturucu ve silah sevkiyatlarını koordine etme ve oradan rant devşirme adına, bitirilmek istenmeyen hatta tahrik edilen Kürt Sorunu.


Yeni AKP, Eski Türkiye’nin bu reflekslerini bütünüyle kuşanmış ve her platformda bu tezleri fazlasıyla savunan duruma gelmiştir. Vesayet sisteminin temel dinamikleri bugün iktidarda olsaydı:

- Kobane düştü, düşecek

- Kürt sorunu yoktur

- Ermenistan her şeyden önce haddini bilsin


- Suriye kendini ne sanıyor.

- Osmanlı bakiyesi olan topraklar bizim kontrolümüzde olsun, derdi, AKP de aynı şeyleri beş fazlasıyla söylüyor.


Yeni Türkiye dedikleri, efendileri değişmiş olan Eski Türkiye’nin AKP kılığında hortlamasından öte bir şey değil.

Hilafet arzusu, Osmanlıcılık hayali, Suriye’yi kontrol altına alıp Ortadoğu’nun efendisi olma hırsı, sınır dışında savaş nedeni sayılabilecek suçların işlenmesini doğurmuştur.

Ortadoğu’da vekalet savaşı veren İran ve Suudi Arabistan arasındaki gizli savaşta, Türkiye mezhepsel faktörlerin ağır basmasıyla Arabistan’dan yana tavır almıştır.

MİT tırları bu tavrın neticesinde birçok savaş mühimmatını Suriye’ye taşımaktan kaçınmamıştır.

Muktedir olmayı başaran AKP, iktidarını koruma ve kollama adına sınırsız para gücüne sahip olma yolunu tercih etmiştir.

Yolsuzluklardan ve ihalelerden alınan komisyonlardan gelen para bir iktidarın varlığını devam ettirecek çapta değildir.

Bu durum, AKP’nin devlet gibi hareket eden kurmaylarını farklı arayışlara itmiştir.

Sınırların ötesine taşınan mühimmatların karşılığında özel kasalarına giren sıcak para ve sözüm ona bazı Arap ülkeleri tarafından hibe olarak gönderilen milyar dolarların izini sürenler, Mit tırlarını durduran asker ve savcıların neden tutuklandığını daha rahat anlayacaklardır.

Tehlikenin boyutu arttıkça kazanma oranı arttığından, uluslararası arenada suç sayılacak işleri ‘Devlet Sırrı’ kılıfıyla yapmak hiç şüphesiz ki AKP’yi çok zor duruma düşürmüştür.

Savaş nedeni olabilecek suçları işlerseniz, sizi en iyi ihtimalle bir savaş kurtarabilir. Bu yüzden, dört adam gönderip sekiz füze atmak her zaman tercih edilen bir yol olabilir.

Savaş gerekçesi üretmek için yapılan toplantıda mevcut Başbakan’ın da hazır bulunduğunu ve itiraz etmek yerine bu tezi savunduğunu da hatırınıza getirin.

Koalisyona doğru giden Türkiye’nin reel politik hali, anlaşılan o ki AKP’yi yine Suriye ile savaşın eşiğine getirmiş durumda.

Uluslararası müttefikler, AKP’nin Esad’ı devirme hayallerine yeşil ışık yaksaydı ve TSK, AKP’nin maceraperest duruşuna eşlik etmiş olsaydı belki de bir yıldan fazladır, Suriye ile fiilen savaşıyor olurduk.

Bir yıldan fazladır, Genelkurmay üzerinde oluşturulan iktidar baskısına, askerin daha ne kadar dayanabileceği kestirilemiyor.

Kadri Gürsel’in, Ankara’daki bir kısım mühim zevattan aldığı bilgilere, Gürsel Tekin’in Taraf’a yaptığı açıklamalara bakılırsa askerin de mukavemeti kırılmış.

Yani tehlikenin farkında mısınız, bilmem ama AKP’nin kurmay kadrosu, ülkeyi savaşın eşiğine getirmiş durumda.

İktidarı koruma, hilafet arzusu ve bu arzuyu daha geniş bir coğrafyaya yayma düşuncesiyle bulaşılan akçeli işler, iktidarı kaybetmeme adına kanlı bir savaşa dönüşmek üzere.

Tampon bölge isteği, Esad’ın devrilmesi gerektiği, mülteci problemi, İran’ın yayılmacı politikasına karşı durmak ancak bu savaşın mazeretleri olabilir.

Asıl sebepse, uluslararası suçlardan sıyrılmak için çıkış yolu arayışı ve gelmekte olan ekonomik krize gerekçe üretebilmektir.

AKP her şeye rağmen, ülkeyi savaşa sokabilecek kadar muktedir olmuş mu, bunu yakın bir zamanda görmüş olacağız.

Savaşa girersek çok ağır bir bedel öderiz AKP’nin sonu olur.

Akl-ı selim sahipleri, AKP’ye ‘dur’ deyip ülkeyi savaşa sokmazsa yine AKP’nin sonu olur.

Ne yaparlarsa yapsınlar, artık yolun sonu görünüyor.

 

Bu yazı 7 Mayıs 2015'te Haberdar'da Suriye ile savaşa hazır mısınız? başlığıyla yayınlanmıştır.

 

HABERDAR/ SAİD SEFA 

YAZARIN DİĞER YAZILARI
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha