• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

12 bin yıllık Dipsiz Göl kurutulduktan sonra bakanlık harekete geçti

12 bin yıllık Dipsiz Göl kurutulduktan sonra bakanlık harekete geçti
0 0

Günlerdir medyanın gündemine olan ve 'içinde hazine var' denilerek tahliye edilen 12 bin yıllık Dipsiz Göl kuruyup taş, toprak yığınına dönüştükten sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı harekete geçti.

16 Kasım 2019 Cumartesi 19:22

Kamuoyunda yapılan tüm çağrılara rağmen, resmi izinle Dipsiz Göl'ün suyu tahliye edildi ve günlerce dibinde 'hazine' arandı. Ancak yapılan aramalarda hazine bulunmadığı gibi, Buzul Çağı'ndan kalma göl de kurutuldu.

 

Bakanlık ise ancak göl kuruduktan sonra harekete geçti ve dört kişinin görevden alındığını duyurdu.

 

Bakanlık, gölün kurumasına neden olduğunu ve ilgililerin haklarında başlatılan soruşturma kapsamında görevden uzaklaştırıldığını duyursa da, gölün son hali görenleri üzüntüye boğdu.

 

Bir dönem su ile dolu olan krater artık taş ve toprak dolu. Deniz seviyesinden 2 bin 140 metre yükseklikte olan, manzarasıyla ilgi çeken Taşköprü Yaylası'ndaki kaynağı ve akarı olmayan Dipsiz Göl, göz göre göre define avcılarının talanına maruz bırakılmıştı.

 

Bakanlık ise açıklamasında, "Gümüşhane'de bulunan Dipsiz Göl'de gerçekleştirilen kazı çalışmaları sonucunda gölün kurumasına sebep olunmuştur. Bakanlığımızca ilgililer hakkında 15.11.2019 tarih ve 372 sayılı onay ile soruşturma başlatılmış ve görevden uzaklaştırılmışlardır" ifadelerini kullandı.

 

Haberin tamamına buradan ulaşabilirsiniz
 

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha