• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

150 bin penguen öldü

150 bin penguen öldü
0 0

Antarktika'da İtalya'nın başkenti Roma büyüklüğünde dev bir buz dağının 150 bin penguenin ölümüne neden olduğu açıklandı.

13 Şubat 2016 Cumartesi 18:38

Avustralya’daki South Wales Üniversitesi’nin İklim Değişimi Araştırma Merkezi’nden bilim insanları, “B09B” adı verilen dev buz dağının 2010 yılında 160 bin nüfuslu bir penguen kolonisinin yaşadığı bölgenin yanında sabitlendiğini ve penguenlerin açık denize ulaşımını kestiğini söyledi.


Hürriyet'ten Birce Bora'nın haberine göre buz dağının buraya yerleşmesinin ardından penguenlerin denize ulaşıp avlanabilmek için 60 km yol kat etmeye başladığını belirten uzmanlar, bu yolculuğun beş yıllık süre içinde 150 bin penguenin hayatını kaybetmesine neden olduğunu belirtti.


Şu anda Adelie cinsi penguenlerin oluşturduğu bu kolonide sadece 10 bin penguen bulunduğunu belirten araştırmacılar, eğer bu dev buz dağı yeniden harekete geçip penguenlerin kolayca denize ulaşabileceği bir ortam yaratmazsa koloninin yaklaşık 20 yıl içinde tamamen ortadan kaybolacağını düşündüklerini de söyledi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha