• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

AKP'den yeni kanun teklifi: Boğaziçi imara açılıyor

AKP'den yeni kanun teklifi: Boğaziçi imara açılıyor
0 0

Köprü geçiş cezalarına affı da içeren kanun teklifinde imar barışı ile ilgili önemli bir madde yer aldı.

22 Aralık 2018 Cumartesi 16:54

Sarıyer, Üsküdar, Beykoz ilçelerinin Boğaziçi ön görünüm kabul edilen sınırları da imar barışı kapsamına alınacak. Teklifin kabul edilmesi durumunda Boğaziçi'nin tamamı yasadan etkilenecek.

 

TBMM Başkanlığı'na sunulan Karayolları Trafik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nde imar barışına ilişkin önemli bir madde de yer aldı.

 

Teklifin 2. Maddesi ile Boğaziçi sahil şeridi ve öngörünüm bölgesi içerisinde belirlenen alanlardaki taşınmaz maliklerin yapı kayıt belgesinden faydalanması amaçlanıyor.

 

Habertürk'ün haberine göre teklifin yasalaşması durumunda Sarıyer, Üsküdar, Beykoz ilçelerinin Boğaziçi ön görünüm kabul edilen sınırları da imar barışı kapsamına alınacak. Böylece Boğaziçi'nin tamamı imar barışına ilave edilmiş olacak.

İmar barışı kapsamına yeni ilave edilecek bölgeler için 31 Aralık'ta bitecek başvuru süresinin uzatılmasının da değerlendirildiği öğrenildi.

 

960 sayılı Boğaziçi Kanunu’nda tanımlanan Boğaziçi Sahil Şeridi ve öngörünüm bölgesine ait kroki ile sınır ve koordinat listesini değiştiren yasa tasarısında yeni kroki de sunuldu. 

 

Bu arada Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "9 milyon 210 bin vatandaşımız İmar Barışı'na başvurdular ve 10 milyar 350 milyon TL'lik bedel yatırdılar" dedi

 

İmar Barışı'nın kapsamıyla ilgili de açıklama yapan Bakan Kurum, "Boğaz sınırları içerisindeki ve sahil şeridindeki yalılar bu düzenlemeye dahil değil" ifadelerini kullandı. 

 

Boğaziçi'nin de imar barışı kapsamına alınması Eylül ayında gündeme getirilmişti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Genel Müdürü Vedad Gürgen, Habertürk yayınına katılarak çalışmanın detaylarını anlatmıştı. Eleştiriler üzerine Boğaziçi'nin imar barışı kapsamına alınması rafa kaldırılmıştı.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha