• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Amazon'da haftalardır devam eden yangına ünlülerden de tepki yağdı: Bu küresel bir felaket

Amazon'da haftalardır devam eden yangına ünlülerden de tepki yağdı: Bu küresel bir felaket
0 0

Brezilya’da Amazon yağmur ormanlarında arka arkaya çıkan ve haftalardır süren orman yangınları, ünlü yıldızların da tepkisine neden oldu.

23 Ağustos 2019 Cuma 14:26

Brezilya'nın Amazon ormanlarında haftalardır devam ederken yangın, ünlü yıldızların da tepkisini çekti. Madonna’dan Leonardo DiCaprio’ya kadar pek çok yıldız, küresel felaket uyarısında bulundu, Brezilya’nın ‘ticaret yanlısı’ Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’dan daha fazlasını yapmasını istedi.

 

ABD’li ünlü şarkıcı Madonna, Instagram hesabından paylaştığı mesajda, “Başkan Bolsonaro, lütfen politikalarınızı değiştirin ve sadece kendi ülkenize değil tüm gezegene yardım edin” ifadelerini kullandı.

 

DICAPRIO: SEÇİM ZAMANI GELDİĞİNDE...

 

Çevreci tutumuyla bilinen ünlü aktör Leonardo DiCaprio da hayranlarına Amazon için mücadele eden gruplara bağış yapma çağrısında ve daha bilinçli yurttaş olma çağrısında bulundu.

 

Bir uyarı daha yapan DiCaprio, “Seçim zamanı geldiğinde iklim krizinin aciliyetini anlayan ve gereken cesur adımı atabilecek liderlere oy verin” dedi.

 

'YÜREK PARÇALAYICI'

 

Twitter’da da ‘#PrayforAmazonia’ (Amazon için dua edin) ve ‘#SaveTheAmazon’ (Amazonları kurtarın) etiketleriyle pek çok mesaj paylaşıldı.

 

ABD’li reality şov yıldızı Kris Jenner, “Bu kahredici! İnsan yaşamı için, bitkiler ve hayvanlar için ve gezegenimiz için” yorumunu yaptı.

 

​Küba-Amerika asıllı şarkıcı ve söz yazarı. Camila Cabello da, “Bu yürek parçalayıcı ve korkutucu. Ne yapıyoruz? Resmen evimizin bir mucizesini yok ediyoruz. Çok üzgünüm dünya” mesajını paylaştı.

 

RONALDO DA KATILDI

 

Portekizli ünlü futbolcu Cristiano Ronaldo da tepki gösterenler arasındaydı. Ronaldo, “Amazon yağmur ormanları dünyadaki oksijenin yüzde 20’sinden fazlasını üretiyor ve son üç haftadır yanıyor. Gezegenimizi kurtarmaya yardımcı olmak bizim sorumluluğumuz” dedi.

 

'NOTRE DAME KADAR DİKKAT ÇEKMEDİ' ELEŞTİRİSİ

 

​İngiliz şarkıcı Ellie Goulding ise ‘çifte standarda’ dikkat çekti ve “Bazı şeyleri göremezsiniz. Notre Dame (Katedrali) yandığında dünya çapında feryat kopmuştu” ifadelerini kullandı.

 

Benzer şekilde İngiliz model ve oyuncu Cara Delevingne de yangına müdahale konusunda ağır davranılmasını ve yetersiz ilgi gösterilmesini eleştirdi. Delevingne, “Dünya üzerindeki en önemli ekosistemlerden biri. Farkındalık yayın” dedi.

 

REKOR SEVİYEDE

 

‘Dünyanın akciğeri’ olarak kabul edilen Amazon’daki orman yangını sayısı bu yıl şimdiden rekor seviyeye ulaştı. Şimdiye kadar 72 bin 843 yangın tespit edildiğini açıkladı.

 

Orman yangınlarındaki bu rekor artış, Brezilya'da sağcı lider Jair Bolsonaro'nun devlet başkanlığı görevine geldiği Ocak ayından bu yana yaşandı. Bolsonaro seçim kampanyası esnasında Amazon ormanlarının altındaki madeni varlıkların çıkarılması ve bölgenin tarıma açılması gibi konularda vaatlerde bulunmuştu.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha