• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Arjantin'de paleontolojistler 65 milyon yıllık dinazor fosiline hayat verdi

Arjantin'de paleontolojistler 65 milyon yıllık dinazor fosiline hayat verdi
0 0

Arjantinli paleontologlar Çarşamba günü, 2009 yılında Patagonya gölünde bulunan 65 milyon yıllık bir plesiosaur deniz sürüngeni iskeletinin kopyasını oluşturarak bir araya getirilmiş halini sergiledi.

21 Aralık 2018 Cuma 11:11

Buenos Aires'teki Bernardino Rivadavia Doğa Bilimleri Müzesi'nden paleontolog Fernando Novas, AFP'ye verdiği demeçte, "2009'dan beri etraflarını saran kayadan fosilleri kurtarmak, bir reprodüksiyon yapmak ve müze salonunda sergilemek için çalışıyoruz." dedi.

 

Fosil, Güney El Calafate kasabasına yakın mesafede, Buenos Aires'ten 2,800 kilometre uzaklıkta, Kretase dönemi kayalarında bulunan bir deniz sürüngenine ait.

 

Bu plesiosaurun kalıntıları, And Dağları'nın eteklerinde Argentino Gölü'ne batmış kayalarda keşfedildi. Şimdiye kadar Arjantin'de en eksiksiz bulunan fosillerden biri durumunda.

 

 

Fosile ulaşmak için göl suyu boşaltıldı

 

Bilim insanı Marcelo Isasi, “Suyun yaklaşık 50 santimetre altındaydı ve üzerinde çalışabilmek için göl suyunun bir kısmını boşaltmak zorunda kaldık" diyor.

 

Fosil kalıntılarını açığa çıkarmak için dört ton kayanın kaldırıldığını anlatan Isasi, bölgenin uluslararası bir havaalanından sadece 500 metre uzaklıkta olmasının çalışmaları hayli zorlaştırdığını ve yavaşlattığını belirtiyor.

 

Plesiosaurlar, tüm gezegen boyunca denizlerde yaşayan büyük deniz sürüngenleriydi. Uzun boyunları, minik başları ve keskin dişleriyle gezegendeki tüm denizlerde varlıklarını sürdürebildikleri biliniyor.

 

Patagonya'nın su altında kaldığı bir dönemden gelen bu fosil 9 metre uzunluğunda.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha