• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Atatürk Kültür Merkezi'nin yıkımında sona gelindi

Atatürk Kültür Merkezi'nin yıkımında sona gelindi
0 0

İstanbul Taksim’de bulunan Atatürk Kültür Merkezi’nin (AKM) yıkım çalışmalarında sona gelindi. 

29 Mayıs 2018 Salı 20:47

Yaklaşık 10 yıldır herhangi bir etkinlik düzenlenmeyen AKM binasında yıkımına 13 Şubat’ta başlanmıştı. 1969’da açılan ve 2013 yılındaki Gezi protestolarının da simgelerinden biri olan AKM’den geriye, Gezi’nin 5. yıl dönümünde neredeyse hiçbir şey kalmadı.

 

Kültür merkezinden geriye küçük bir bölüm kalmış hali havadan görüntülendi. Ön cepheden bakıldığında ise arka kısmı artık rahatlıkla gözükebilen kültür merkezinden geriye kalan molozlar ise inşaat alanında demirlerinden ayrılıp hafriyat kamyonları ile uzaklaştırılıyor. İnşaat alanında ise yıkım çalışmaları 16 farklı kamera ile 24 saat takip ediliyor.

 

 

AKM’nin yerine inşa edilecek yeni opera binasının tanıtımı, kasım ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’un katılımıyla gerçekleştirilmişti. 800 kişilik konser salonu, tiyatro salonu, oda tiyatrosu, kütüphaneler, kafeler ve restoranların bulunacağı kaydedilen ve 2 bin 500 kişi kapasiteli olması planlanan yeni binanın projesini, AKM’nin mimarı Hayati Tabanlıoğlu’nun oğlu Murat Tabanlıoğlu çizdi.

 

AKMnin yıkımında sona gelindi

 

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha