• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Belçika tarihinin en büyük ağaç kurtarma operasyonu

Belçika tarihinin en büyük ağaç kurtarma operasyonu
0 0

Belçika'nın Turnhout kenti yakınlarındaki De Lierman doğa koruma bölgesinde geçen ay çıkan orman yangının ardından, bu hafta sonu da, koruma altındaki 120 ağaç, elektrikli testereyle kesilerek, kurutulmak istendi.

25 Mayıs 2020 Pazartesi 16:52

Belçika makamları, ağır şekilde hasar gören ağaçların kurtarılması için yoğun bir çalışma başlattı. Ülkenin en kapsamlı ağaç kurtarma operasyonu çerçevesinde, kesiklerin yosunla doldurulup, plastikle sarılması, itfaiyenin tazyikli suyla toprağı nemli tutması da dahil birçok çalışma yapılacak.

 

Belçika - Hollanda sınırında yer alan Turnhout kenti yakınlarındaki 439 hektarlık doğa koruma alanı, ülkenin en değerli tabiat rezervlerinden biri olarak gösteriliyor. Koruma altındaki ormanlık alanda geçen ay çıkan yangında, 30 hektarlık alan hasar gördü.

 

Belçikalı yetkililer, yangının yaralarını satmaya çalışırken bu kez de, ağaçlara yönelik testereli saldırı meydana geldi. Doğal parktaki 120 meşe ve huş ağacı, elektrikli testereyle kesildi. Bunlardan 111'i ciddi zarar gördü. Polis, bir taraftan failleri bulmak için harakete geçerken, diğer yandan yangınla bu olay arasındaki bağlantıyı ataştırıyor.

 

Doğa parkının yöneticisi Kris Van Der Steen'e göre, saldırı tamamen ağaçların kurutulmasına yönelik ve geçen ay çıkan yangınla bağlantılı.

 

 

Plastik folyo ile sarıldılar

 

Belçikalı ağaç uzmanı (arborist) Johan Bruynix, saldırganların ağaçlar konusunda bilgili kişiler olduğunu düşünüyor. Bruynix, kamu yayıncısı VRT'ye yaptığı açıklamada, olayı "ağaç cinayeti" olarak değerlendirdi.

 

Ağaçların yeterli özsuyu alamadığı kurak dönemde kesilmesinin, kurumlarına yol açacağını vurgulayan Bruynix, "Zamanlamaya bakılırsa saldırganlar ne yaptığını iyi biliyordu. Kesimdeki mesafe de, bu konuda uzman olduğunu gösteriyor" dedi.

 

Belçika makamları, kesilen ağaçların kurumadan kurtarılması için seferber oldu. Ağaçlar, geçici olarak plastik folyo ile sarıldı. Doğa parkı yöneticileri, ivedilikle nemli kökler ile dallar arasındaki boşluğu kapatmak istiyor.

 

Bu amaçla ağaçların dallarından alınan doku ve yosunlar kesiklere doldurulacak be kesintiye uğrayan özsu akışı yeniden sağlanacak. Yeşillik yoluyla nemin buharlaşmasını önlemek için ağaçların budanması da bir başka seçenek.

 

Kurtarma planının başarılı olması için tonlarca suya ihtiyaç duyulduğunu belirten doğa koruma derneği Natuurpunt'ten Sven Boeys, itfaiyenin tazyikli su jetleri sayesinde toprağın nemli tutularak kurumayı önleyebileceklerini söyledi.

 

KAYNAK: BBC TÜRKÇE - YUSUF ÖZKAN

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha