• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Beyşehir Gölü'nde onlarca canlı türünün yaşam alanı olan sazlıklar kesildi

Beyşehir Gölü'nde onlarca canlı türünün yaşam alanı olan sazlıklar kesildi
0 0

Türkiye'nin en büyük doğal tatlı su gölü olan Konya ve Isparta ili sınırlarındaki Beyşehir Gölü'nün Taş Köprü mevkisinde, gölü koruma amaçlı önlemler kapsamında onlarca kuş ve canlı türüne ev sahipliği yapan sazlıklar kesildi.

27 Eylül 2021 Pazartesi 14:43

DHA'ya konuşan Türkiye Tabiatını Koruma Derneği (TTKD) bilim danışmanı Dr. Erol Kesici, "Sazlıklar, göl kuşlarının ve göç eden 160'a yakın kuş türünün yaşam, barınma, üreme-beslenme alanıydı" dedi.

 

Kesici, dünyada sadece burada bulunan endemik tür Beyşehir kurbağasının "yüzlerce dönümlük yaşam alanının talan edildiğini" söyledi.

 

"Sulak alanlardaki kamış ve benzeri su bitkileri doğada küresel ısınmaya neden olan karbonu bünyelerinde tutan, salınıma engel olan en önemli yapılardır. Bu bilgileri göz ardı ederek yaşam alanlarının yok edilmesinin faturası daha çok yakın zamanda gelecek kuşaklarımıza çıkmaktadır."

 

Beyşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada ise su çekilmesi ve göldeki aşırı otlanma nedeniyle buradaki çürümüş otların temizlendiği belirtildi. Temizliğin amacının otların çevreye zarar vermesini ve sineklerin üreme noktası olmasını engellemek olduğu ifade edildi.

 

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha