• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Bodrum'da yanan orman alanında dört otel yükseliyor

Bodrum'da yanan orman alanında dört otel yükseliyor
0 0

Muğla'nın Bodrum ilçesi Güvercinlik Koyu'nda dokuz yıl önce yanan 150 hektarlık ormanlık alanda yapılaşma devam ediyor. Dört büyük otelin yükseldiği Pina Yarımadası'nda iş makineleri, denize moloz döküyor.

13 Ocak 2016 Çarşamba 10:33

Güvercinlik'te 2007 yılında yanan ormanlık alanla ilgili sözler tutulmadı. Antalya'dan AK Parti milletvekili olan, dönemin Muğla Orman Bölge Müdürü İbrahim Aydın, burasının kesinlikle imara açılmayacağını ve tekrar yeşillendirileceğini söylemişti. Aydın'ın açıklamasından yıllar sonra alanda, binden fazla odaya sahip dört otel yükseliyor. Bölgede hızlı yapılaşma ve otel inşaatlarına yönelik rahatsızlık sürerken iş makineleri, inşaatları bitme aşamasında olan otellerin hafriyatını önlerindeki denize dökerek dolgu yapıyor. Otellere sahil bandı oluşturulduğu ileri sürülen çalışmaları bir an önce bitirmek için makineler yoğun şekilde çalışıyor. Yatırımcı firmalar ise deniz dolgusuyla ilgili bir açıklama yapmadı.

 

Bodrum'un girişinde, Güvercinlik Enternasyonal Otelcilik tarafından devam edilen, bin 298 yataklı ve 556 odalı Titanic Otel inşaatı, koyun en güzel noktasında yükseliyor. Yangın çıkan Pina Yarımadası'ndaki ormanlık alanda Amara Hotel isimli tesisin açılmasından sonra şu anda iki otel daha inşa ediliyor. Güvercinlik birinci özel parselde devam eden Güvercinlik Otel ile 208 oda ve 463 yatağa sahip olacak Begonia Tatil Köyü de orman içinde yükseliyor. Antalya merkezli Maksimum Gayrimenkul Değerleme A.Ş.'nin ortağı olan Enis Ocaklı'nın Begonia Tatil Köyü dışında bir de Model İnşaat'ın, Ksanta Resort Bodrum projesi bulunuyor.

 

AĞAÇLANDIRMA YAPILMADI

 

Kültür ve Turizm eski Bakanı Ertuğrul Günay, o dönemde durumdan haberdar olmasının ardından, bölge eski haline getirilmeden dosya önüne gelse de bakmayacağını söylemişti ancak şirket, deniz dolgusunu kaldırmadı ve bölgede ağaçlandırma yapılmadı. Amara Island Bodrum Elite adıyla bugün faaliyette olan arazi, Çankırı İnşaat'a tahsis edildi. Bu şirket, Güvercinlik Koyu'nda beş yıldızlı otelini hizmete açtı.

 

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha