• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Çevre Mühendisleri Odası: Gaziemir’de 100 bin ton radyoaktif atık var

Çevre Mühendisleri Odası: Gaziemir’de 100 bin ton radyoaktif atık var
0 0

ÇMO'nun hazırladığı '2019 Dünya Çevre Günü Türkiye Raporu'nda İzmir Gaziemir'deki çevre sorununa dikkat çekildi

1 Haziran 2019 Cumartesi 22:29

Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO), 5 Haziran Dünya Çevre Günü öncesi hazırladığı “2019 Dünya Çevre Günü Türkiye Raporu”nu açıkladı.

 

Cumhuriyet’ten Sena Yaşar’ın haberine göre; raporda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın, çöpten nükleere ve radyoaktif atıklara kadar büyük çevresel sorunların ortaya konmasına karşın Sıfır Atık Dairesi’ni mayıs ayında kapattığına dikkat çekildi.

 

Raporda, Gaziemir’deki radyoaktif tehlikeden Iğdır’a 16 kilometre mesafede olan nükleer santral tehdidine, tükenen su havzalarına ve ithal çöplere kadar birçok çevre sorunu da gözler önüne serildi. Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Dr. Baran Bozoğlu, raporda yer alan İzmir Gaziemir’deki çevre faciasını “İzmir Gaziemir’de yaklaşık 100 bin ton radyoaktif ve tehlikeli atık var. Çernobil neyse Gaziemir’de yaşanan da odur” diye özetledi.

 

Bozoğlu, “2020 Dünya Çevre Günü’ne kadar hava kirliliğini azaltmaya yönelik sanayi tesisleri, yakıtların ve araçların denetimleri artırılmalı. Doğalgaz imkânı olan ve hava kirliliği yaşayan bütün belediyelerde kömür yardımı yerine doğalgaz yardımına geçilmeli” dedi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha