• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum: Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla Paris İklim Anlaşması’nı Ekim ayında Meclis onayına sunuyoruz

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum: Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla Paris İklim Anlaşması’nı Ekim ayında Meclis onayına sunuyoruz
0 0

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'ndaki konuşmasında duyurduğu Paris İklim Anlaşması kararına ilişkin açıklama yaptı.

22 Eylül 2021 Çarşamba 12:43

"Türkiye, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde; çocuklarımızın geleceği adına tarihi bir adımı daha hayata geçiriyor. Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla Paris İklim Anlaşması’nı Ekim ayında Gazi Meclisimizin onayına sunuyoruz. Hayırlı uğurlu olsun."

 

"Türkiye, iklim değişikliğiyle mücadele ve uyum politikaları noktasında da gerek ulusal, gerekse uluslararası arenada üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmektedir."

 

"İklim değişikliğiyle mücadelemizdeki kararlılığımızı ve samimiyetimizi Paris Anlaşmasını imzalayan ilk ülkelerden biri olarak ortaya koymuştuk. Ülkemiz, bu mücadelesini atılacak yapıcı adımlara uygun şekilde ve ulusal katkı beyanı çerçevesinde sürdürmeye devam edecektir."

 

2016'da yürürlüğe giren anlaşma, iklim değişikliğiyle mücadelede yaklaşık 200 ülkeyi bir araya getirmişti.

 

Paris İklim Anlaşması, küresel sıcaklık artışının sanayi öncesi dönemdekine kıyasla 2 derecenin altında tutulmasını, tercihen 1,5 derecenin hedeflenmesini öngörüyor.

 

Türkiye, Paris İklim Anlaşması'nı onaylamayan dünyadaki 6 ülkeden biri.

 

Paris Anlaşması'na bugüne kadar 197 ülke imza attı.

 

Bunların 191'i anlaşmaya taraf olarak süreci tamamladı ancak Eritre, İran, Irak, Libya, Yemen ve Türkiye henüz anlaşmaya taraf olmuş değil.

 

Türkiye, aynı zamanda Paris Anlaşması'nı onaylamayan tek G20 ülkesi konumunda.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha