• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

CO2'yi taşa dönüştürmeyi başardılar

CO2'yi taşa dönüştürmeyi başardılar
0 0

Karbon salımını azaltmak amacıyla yapılan deneyde bilim adamları, karbondioksidi (CO2) taşa dönüştürmeyi başardı.

11 Haziran 2016 Cumartesi 05:47

İzlanda'da volkanik kayaların bulunduğu alanda yapılan deneyde, araştırmacılar yerin derin tabakalarında bulunan bazalt taşlarına CO2 ve su pompaladılar. Deney sonucunda bazalt taşlarıyla girdiği tepkime sonucu, karbondioksidin katı ve tebeşirimsi bir yapıya büründüğünü belirten araştırmacılar, tepkime hızının da etkileyici olduğunu açıkladı.

 

Araştırmayı yürüten Southampton Üniversitesi'nden Dr. Juerg Matter, "Yer altına enjekte edilen 220 tonluk CO2'nin yüzde 95'inin iki yıl gibi kısa bir sürede kireç taşına dönüştüğünü." ifade etti. 

 

Sonucun projeye katılan tüm bilim adamları için hayret verici olduğunu anlatan Dr. Matter, bazalt taşı tabakasının tüm kıtalarda bulunmasının yöntemi cazip hale getirdiğini belirtti.

 

İzlanda'da yapılan "Karbondioksidi taşa dönüştürme" projesinde, önceki deneylerin aksine CO2'nin atmosfere geri dönmediğini vurgulayan araştırmacılar, yöntemin oldukça maliyetli olduğuna işaret etti.

 

Araştırmacılar, karbondioksidi toplayarak yer altına pompalama işlemi için gereken güç istasyonlarının yanında, yer altındaki dönüşümün olabilmesi için önemli miktarda suya ihtiyaç duyulduğunu vurguladı.

 

Küresel ısınmaya neden olan atmosferdeki CO2 artışına çözüm arayan bilim adamları, "Karbon yakalama ve depolama" (CCS) projesi kapsamında çeşitli deneyler yapıyor.

 

BM İklim Raporu'na göre, insan kaynaklı sera gazları salımını, ekonomi ve nüfus yoğunluğundan kaynaklı olarak atmosferdeki karbondioksit, metan ve nitrikoksit birleşiminin 800 bin yılda yaşanmamış düzeyde olduğu belirtiliyor.

 

Raporda, süren sera gazları salımının iklimin tüm bileşenlerinde daha ileri düzeyde ısınma ve uzun süreli değişikliklere neden olacağı, geri dönüşü olmayan etkileri olacağı, iklim değişikliğini yavaşlatmak için gaz salımlarının sürekli ve sağlam bir şekilde düşürülmesi gerektiği uyarısında bulunulmuştu.

 

KAYNAK: BBC Türkçe

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha