• Dolar
 • Euro
 • BIST
Facebook Twitter

Daha önce imam hatip yapılmak istenen Atatürk'ün Yalova'daki mirası TOKİ'ye tahsis edildi

Daha önce imam hatip yapılmak istenen Atatürk'ün Yalova'daki mirası TOKİ'ye tahsis edildi
0 0 3

Mustafa Kemal Atatürk'ün hazineye bağışladığı ve üzerinde Ankapark adıyla 750 milyon dolara metal mezarlığı kurulan Atatürk Orman Çiftliği arazisinden sonra şimdi de Yalova'da Atatürk'ün millete bağışladığı tarım arazisi, Millet Bahçesi yapılıyor.

7 Haziran 2020 Pazar 12:10

Millet Çiftliği, 1929 yılında Atatürk tarafından tarımsal üretimi teşvik için satın alınmıştı. Millet Çiftliği halen “Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü” olarak kullanılan 113.4 dekar büyüklüğünde olan Hazine'ye ait taşınmaz, 20 Mayıs 2020 tarihli Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yazısı ile “Millet Bahçesi” yapılması için TOKİ'ye tahsis edildi.

 

"Atatürk'ün mirasına saygısızlık, tarıma ihanettir"

 

CHP Yalova Milletvekili Özcan Özel yaşanan olaya sert tepki gösterdi. Özel, "Bu bölgenin tarım dışı amaçla kullanılıp millet bahçesine dönüştürülmesi, Atatürk'ün mirasına saygısızlık, Yalova'ya ve Türk tarımına ihanettir. Burası birinci sınıf tarım arazisi. ‘Yalova benim kentimdir' diyen Atatürk'ün Türk tarımının geliştirilmesi için millete bağışladığı arazidir. Bu yanlıştan dönün, tarım arazilerine dokunmayın" dedi.

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Remzi Suiçmez de, "Ankara'daki AOÇ gibi, Yalova'daki Millet Çiftliği de Atatürk'ün vasiyetine bu duruma getiriliyor. Talan bugün de devam ettirilmek isteniyor. Bu yanlıştan ivedilikle dönülmeli" açıklaması yaptı.

 

Tarımsal faaliyetler sürüyor

 

Sözcü Gazetesi'nden Deniz Ayhan'ın haberine göre; 11 Haziran 1937'de Atatürk'ün vasiyetiyle Türk Milleti'ne bağışlanan çiftlik, 1938 yılında Devlet Ziraat İşletmeleri Kurumu'na devredildi. 1950 yılında Devlet Üretme Çiftlikleri Genel Müdürlüğü ve Ziraat İşleri Genel Müdürlüğü bünyesine alındı.

 

1961'de Yalova Bahçe Kültürleri Bölge Araştırma Enstitüsü kuruldu. Halen Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü adıyla tarımsal faaliyetlerine devam ediyor. Enstitüde bugüne kadar toplam 3 bin 704 çeşit, gen kaynaklarında muhafaza edilirken,114 yeni çeşit geliştirilerek üretime kazandırıldı.

 

Daha önce de imam hatip yapılmak istenmişti

 

2015 yılında da Yalova'daki Millet Çiftliği'nin 20 dönümlük alanına İmam Hatip Lisesi ve Külliyesi yapılması için Ensar Vakfı ile sözleşme imzalanmıştı. Ziraat Yüksek Mühendisi Dr. Emin Ergun bu girişimi yargıya taşımış ve Danıştay 6. Dairesi, arazinin Araştırma Enstitüsü'nde kalmasının kamu yararı olduğuna karar vermiş, sözleşmeyi iptal etmişti.

0 0 3
YORUMLAR
 • Ziyaretçi
  Kenan KOÇ7 Haziran 2020 Pazar 12:29 Takip ettiğim iki haber sitesinin biri sizsiniz... Her gün 15-20 defa tıklıyorum ve haberlerinizi bekliyorum... Eğer sadece eleştirmek için eleştirirseniz size güvenimi kaybederim ve takibi bırakmak durumunda kalırım...
 • Ziyaretçi
  Kenan KOÇ7 Haziran 2020 Pazar 12:28 Takip ettiğim iki haber sitesinin biri sizsiniz... Her gün 15-20 defa tıklıyorum ve haberlerinizi bekliyorum... Eğer sadece eleştirmek için eleştirirseniz size güvenimi kaybederim ve takibi bırakmak durumunda kalırım...
 • Ziyaretçi
  Kenan KOÇ7 Haziran 2020 Pazar 12:26 Her şeyi eleştirmek zorunda mısınız kardeşim? Bu şekilde her şeyi eleştirirseniz, çok haklı olduğunuz eleştirileriniz itibarsızlaşır. yazık değil mi bu kadar güzel bir haber sitesi kurmuşsunuz, emeğinizi kendi elinizle erozyona uğratıyorsunuz. AKP nin her yaptığı, hatta az da olsa müspet işlerini de eleştirirseniz, kamu oyu doğru dediklerinize de değer vermez. Benden söylemesi.
YORUM EKLE

captcha