• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Erdoğan’ın mesajının ardından: Göbeklitepe turist, belediye ‘daha fazla otel’ bekliyor

Erdoğan’ın mesajının ardından: Göbeklitepe turist, belediye ‘daha fazla otel’ bekliyor
0 0

UNESCO Dünya Mirası listesine alınan Göbeklitepe’de 2019’da yaklaşık 1.3 milyon turist bekleniyor. Belediyenin beklentisi ise daha fazla otel.

30 Aralık 2018 Pazar 18:46

12 bin yıllık geçmişiyle ‘tarihin sıfır noktası’ olarak nitelenen Göbeklitepe, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 2019’u ‘Göbeklitepe yılı’ ilan etmesiyle birlikte tarihi bölgenin daha çok turist çekmesi bekleniyor.

 

Bu yıl bölgenin 1 milyon turisti ağırladığını ve 2019’da bu sayının yüzde 20 ila 30 oranında artacağını öngördüklerini dile getiren Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, yatırımcıların otelcilik konusunda yönlendirilmesi gerektiğini söyledi.

 

Mevcut otel ve yatak kapasitesinin yeterli olmadığını belirten Çiftçi, “Bu açığın kapatılması için yapımı devam eden otellerin en kısa zamanda bitirilmesi, şahıslara ait özel Urfa evlerinin de restore edilerek turizme kazandırılması gerekiyor” dedi.

 

Çiftçi, Göbeklitepe’nin daha çok turist çekmesi halindeki beklentilerini de şöyle anlattı: “Yatak sayısını en kısa zamanda artırmamız lazım yoksa konaklama konusunda sıkıntılar yaşarız. Halfeti başta olmak üzere ilçelerimizdeki otelleri de duruma göre kullanıyoruz. İlçelerimizdeki bu durum ileride otel sayılarının da artmasını sağlayacak ve bölgenin ekonomik kalkınma hedefine de katkı sağlamış olacak.”

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha