• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Hasankeyf'i sular altında bırakacak Ilısu Barajı'nda su tutulma süresi ertelendi

Hasankeyf'i sular altında bırakacak Ilısu Barajı'nda su tutulma süresi ertelendi
0 0

12 bin yıllık tarihe sahip Hasankeyf’i suları altında bırakması planlanan ve 50 yıllık ömre sahip olan Ilısu Barajı’nda 10 Haziran’da su tutulmaya başlanacağı belirtildi.

11 Haziran 2019 Salı 10:36

Devlet Su İşleri (DSİ) yetkilileri baraj kapaklarının kapatılmasının fazla yağıştan dolayı yaklaşık bir ay daha ertelendiğini söyledi. Ekoloji hareketler su tutulmasındaki ertelemesinde son haftalarda yapılan protestolar ile oluşan kamuoyundan dolayı olduğununu belirtti.

 

Ekoloji hareketleri baraj kapaklarının kapatılması durumunda suni göl sularının kısa bir dönemde Hasankeyf’e ulaşacağını tahmin etmekte. 15 Mayıs'tan itibariyle halkın da tarihi kentten taşınmak zorunda bırakıldığı Hasankeyf’ten Haziran sonuna kadar da boşaltması bekleniliyor.

 

''10 Haziran diye tutturdu ama olmadı''

 

Cumhuriyet'ten Mehmet Kızmaz'ın haberine göre, DSİ 16. Bölge Müdürlüğü'nden bir yetkili ile yapılan görüşmede, ''Suyun yüksek olmasından, yağıştan dolayı başka bir tarihe erteledik. Kışın yağmur suyu ortalamadan fazla bir hızla yükseldi. Şuan suyun kotası 417 metre civarında, su tutulma, kota 400 metrenin altına indiğinde, su akışı yavaşladığında baraj kapaklarını kapatacağız. Bu yıl ki mevsimden beklenilmeyen bir durum yaşandı. Civar şehirlerdeki ovalarda kar erimeye ve bölgede yağışlarda devam ediyor. Bundan dolayı yaptığımız yeni köy yolları var, bunlar tamamlanmadığı için ve bu yüksek kotadan dolayı ertelendi. Bakanlığımız ve Cumhurbaşkanlığımız 10 Haziran diye tutturdu da olmadı. Ama en yakında tutulacak, gereken yapılacak. Suyun düşmesini bekliyoruz. En yakın 20-25 gün içinde belki Haziran sonu ya da Temmuz ayının sonu da olabilir. Bu da havanın durumuna bağlı'' ifadelerinde bulundu.

 

''Ne denli sorunlu olduğunu gösteriyor''

 

Hasankeyf'i Yaşatma Girişimi'nden Ercan Ayboğa ise su tutulmasındaki ertelemeye dair ''Son haftalardaki protesto ve kamuoyu ilgisinin etkili olduğunu düşünüyoruz. Yine Ilisu projesinin teknik-mühendislik açıdan ve sosyal-kültürel olarak ne denli sorunlu olduğunu gösteriyor'' dedi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha