• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

İçme suyundaki plastik parçacıklar ne kadar tehlikeli?

İçme suyundaki plastik parçacıklar ne kadar tehlikeli?
0 0

Dünya Sağlık Örgütü, içme sularına karışan mikroplastik partiküllerinin henüz insan sağlığını tehdit edecek düzeyde olmadığını açıkladı. Ancak örgüt, önlem alınmazsa bu durumun değişebileceği konusunda uyarıda bulundu.

22 Ağustos 2019 Perşembe 14:57

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) içme sularındaki mikroplastik partiküllerin insan sağlığını tehdit edecek boyutlarda olmadığını açıkladı. Örgütten Perşembe günü Cenevre'de yapılan açıklamada, bu durumun yakın gelecekte değişebileceğine işaret edilerek, plastik kirliliğinin aynı hızla devam etmesi durumunda uzun vadede su kaynaklarının kirleneceği uyarısında bulunuldu. Böylece mikroplastik parçacıklar içme sularında daha yoğun hale gelecek ve bu suları içen insanlarda sağlık sorunları ortaya çıkabilecek.

 

Plastik atık sorununun yeraltı kaynaklarını tehdit etmeye başladığını ifade eden Dünya Sağlık Örgütü'nün Halk Sağlığı Bölümü Başkanı Dr. Maria Neira, "Dünya genelinde plastik atık artışını azaltmalıyız" dedi. Neira yeraltı sularında tespit edilen mikroplastik parçacıkların oranlarının belirlenmesine yönelik derin araştırmalar yapılması gerektiğine de işaret ederek, "Sulardaki mikroplastik parçacıkların sağlığa etkileri konusunda acilen daha fazla bilgiye ihtiyaç duyuyoruz, çünkü her yerde görülüyorlar" dedi.

 

Almanya'da Bremerhaven merkezli Alfred Wegener Enstitüsü (AWI) tarafından kısa süre önce sulardaki mikroplastik üzerine yaptığı bir araştırmadan çıkan sonuç durumun ciddiyetini ortaya koymuştu. Söz konusu araştırmaya göre Arktik bölgeler gibi ıssız alanlanlarda yağan karlar bile yüksek miktarda mikroplastik parçacıklar içeriyor. Uzmanlar Bavyera ve Bremen'den alınan kar numunelerinde olduğu gibi Baltık denizindeki Helgoland adası, İsviçre Alpleri ve Arktik bölgelerdeki karlarda da mikroplastik parçacıklar tespit etmişlerdi.

 

İçme suyuna karışan mikroplastik parçacıkların insan vücuduna girdikten sonra kimyasal etkileşimlere yol açabileceği ve bakteriyel hastalıkların oluşmasına neden olabileceği belirtiliyor.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha