• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

İdlib gündemdeyken 14 milyon metrekarelik alan 'ranta açıldı'

İdlib gündemdeyken 14 milyon metrekarelik alan 'ranta açıldı'
0 0

İdlib'de 30'un üzerinde askerin hayatını kaybettiği saldırı sonrası Türkiye gündemi, bölge odaklı devam ederken Resmi Gazete'de bugün yayımlanan Cumhurbaşkanı kararıyla 11 ilde toplam 14 milyon metrekarelik alan "yayla alanı" olmaktan çıkarıldı.

4 Mart 2020 Çarşamba 15:29

Sözcü'nün haberine göre, Tarım Orman-İş Sendikası Genel Başkanı Şükrü Durmuş ve TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Özden Güngör, yayla alanı dışına çıkarılan alanın çok büyük olduğunu ve amacın bu alanları ranta açmak olduğunu söyledi.

 

Güngör, 14 milyon metrekarelik alanının inşaat ve turizm projeleri için kullanılıp amacı dışına çıkarılacağına işaret etti.

 

Kararda, “Ekli listede adları belirtilen alanların ‘yayla alanı’ olarak ilan edilmelerine ilişkin aynı listede tarih ve sayıları yazılı Bakanlar Kurulu kararlarında yer alan hükümlerin yürürlükten kaldırılmasına, 6831 sayılı Orman Kanununun 17’nci maddesi gereğinde karar verilmiştir” dendi.

 

Yayımlanan listede Adana’dan dokuz, Artvin’den bir, Bolu’dan üç, Erzurum’dan yedi, Eskişehir’den üç, Giresun’dan 35, Kahramanmaraş’tan 20, Kastamonu’ndan bir, Konya’dan 35, Kütahya’dan yedi ve Trabzon’dan beş alan bulunuyor.

 

Haberde aktarılana göre, 14 milyon metrekarelik alan, yaklaşık olarak İstanbul’un Kağıthane ilçesi büyüklüğüne denk geliyor.

 

Kararda referans verilen söz konusu kanunun ilgili maddesinde şu ifadeler yer alıyor:

 

“Savunma, ulaşım, enerji, haberleşme, su, atık su, petrol, doğalgaz, altyapı, katı atık bertaraf ve düzenli depolama tesislerinin; baraj, gölet, sokak hayvanları bakımevi ve mezarlıkların; devlete ait sağlık, eğitim, adli hizmet ve spor tesisleri ile ceza infaz kurumlarının ve bunlarla ilgili her türlü yer ve binanın Devlet ormanları üzerinde bulunması veya yapılmasında kamu yararı ve zaruret olması halinde, gerçek ve tüzel kişilere bedeli mukabilinde Çevre ve Orman Bakanlığı'nca izin verilebilir."

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha