• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

İstanbul’da yeşil alan çok az: Bazı ilçelerde neredeyse hiç yok!

İstanbul’da yeşil alan çok az: Bazı ilçelerde neredeyse hiç yok!
0 0

İstanbul kişi başına en düşük yeşil alan miktarına sahip olan metropol. İlçelerde de durum farklı değil.

20 Ocak 2019 Pazar 23:12

Habertürk’ten Esra Boğazlıyan’ın haberine göre veriler İstanbul’da kişi başına düşen yeşil alan miktarının yasal sınır olan 15 metrekarenin altında, 8 metrekare olduğunu gösteriyor.

 

İstanbul’daki yasal sınırın gerisinde kalan 30 ilçenin altısındaki yeşil alan 1 metrekarenin altında. İlçelerin 21’inde ise 8 metrekarenin altında yeşil alan mevcut.

 

Bağcılar’da kişi başı 0.7 metrekare yeşil alan

 

 

Belediyelerin verilerine göre kişi başı yeşil alan sıralamasında 750 metrekareyle Şile, 608 metrekareyle Çekmeköy, 123 metrekareyle Büyükçekmece başı çekiyor.

 

Ancak merkezde yer alan şehirlerde bu rakam çok düşük. Örneğin en kalabalık nüfuslu İstanbul ilçesi Bağcılar’da kişi başına 0,7 metrekare yeşil alan düşüyor. Bu rakam Güngören, Zeytinburnu ve Esenler’de 1 metrekare, Gaziosmanpaşa ve Kartal’da ise 1.2 metrekare.

 

 

Beyoğlu’nda kişi başına düşen yeşil alan 3.2 metrekare. Bu rakam Beşiktaş’ta 10 metrekare, Şişli’de 3.9 metrekare, Kadıköy’de 2.2 metrekare, Bakırköy’de 10 metrekare, Üsküdar’da 8.2 metrekare, Sarıyer’de 10 metrekare, Fatih’de 6.8 metrekare.

 

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha