• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

İstanbul’daki iklim grevine binler katıldı

İstanbul’daki iklim grevine binler katıldı
0 0

Dünya’nın birçok yerinde iklim krizine dikkat çekmek üzere düzenlenen grevin İstanbul’daki adresi Kadıköy İskele Meydanı ve Yoğurtçu Parkı oldu. Greve katılan binlerce çocuk ve yetişkin “İklimi değil sistemi değiştir” diye haykırdı.

20 Eylül 2019 Cuma 18:37

Dünya’nın birçok yerinde küresel iklim krizine ve doğa tahribatlarına dikkat çekmek için düzenlenen iklim grevinin Türkiye’deki adresi İstanbul Kadıköy İskele Meydanı oldu. “Sıfır Gelecek” ve “Fridays For Future” Türkiye’nin çağrısına binlerce kişi katılırken, açıklamaya Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Sedat Şenoğlu, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul milletvekilleri Gürsel Tekin ve Sezgin Tanrıkulu’nun yanı sıra çok sayıda kişi, kurum temsilcisi ve çocuklar katıldı.

 

“İklim için birleş”, “Evimiz yanıyor” ve “Dikkat ölüm tehlikesi” pankartlarının arkasında toplanan binlerce çocuk, burada sık sık “İklimi değil sistemi değiştir”, “Güneş rüzgar bize yeter”, “Şirketleri değil iklimi kurtar” sloganları attı. İklim grevi çağrısı yapan kurum adına açıklamayı yapan 12 yaşındaki Atlas Sarafoğlu adlı çocuk, “Bugün büyükler de bizlere destek veriyor. Artık hem büyükler hem küçükler iklim grevlerine başlıyoruz. Hepimize hayırlı uğur olsun” dedi.

 

‘ARTIK BİR ARAYA GELMELİSİNİZ’

 

Türkiye’de ilk olarak 15 Mart’ta iklim grevi gerçekleştiğini ancak oraya izleyici olarak greve katılan yetişkinlerin bugünkü grevin artık birer parçası olduklarını belirten Sarafoğlu, “Türkiye’deki ilk iklim grevinde 15 Mart’ta yetişkinler de vardı. Fakat izleyiciydiler. Şimdi artık bu grevin bir parçasısınız. Ona göre hareket etmelisiniz. Artık kavga etmeyi bitirmelisiniz. Artık birbirinizi suçlamamalısınız. Artık bir araya gelmelisiniz. Ve en önemlisi Artık biz çocukları dinlemelisiniz. Artık bizi artık dinleyin. Kurtaracak bir gezegenimiz var. Artık bunun için çalışın” diye belirtti.

 

‘BİZİM DE NESLİMİZ TÜKENECEK’

 

Bugün okula gidemedikleri için keyif almadıklarını ancak bunu iklim için yapma gereği duyduklarını vurgulayan Sarafoğlu, “Gezegenimiz yanıyor. Birçok şehir sular altında kalıyor. Buzullar yok oluyor. Kuzey kutbundaki ormanlar alev alev. İnsanlar evlerini terk ediyor. Türlerin nesli tükeniyor. Yakında bizim de neslimiz tükenecek. Artık bunu anlayın. Bu ilk iklim grevinizi unutmayın. Artık hayatınızı değiştirin” ifadelerini kullandı.

 

‘BİZİMLE AYNI ŞEYİ SÖYLEMELİSİNİZ’

 

“İklimi derinden etkileyen kimyasal atıklara karşı herkesin bizimle dayanışma içinde olmasını istiyoruz” diyen Sarafoğlu, “İklim krizini durdurmam konusunda bana yardım etmelisiniz. Bize yardım etmek için önce bizi desteklemelisiniz. Sonra bizimle aynı şeyi söylemelisiniz. Bilimin arkasında birleşelim. Formül bu. Çünkü iklim değişikliğinin bir kriz olduğunu bilim insanları söylüyor. Yani doktorlar, profesörler biz de bunu haberlerde öğreniyoruz. O yüzden bence ilk iş olarak bu gerçekleri öğrendiğimiz haberlerin değişmesini istemeliyiz. Sonra bu konu hakkında bir şeyler yapmak isteyen kişilere kulak vermeliyiz” diye vurguladı.

 

Sarafoğlu’nun açıklamasının ardından greve katılan binlerce kişi İskele Meydanı’ndan Yoğurtçu Parkı’na kadar yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüş sırasında, gürültü çıkararak iklim krizine sebebiyet veren politikalara farkındalık oluşturan kitleye çevreden izleyen yurttaşlar alkışlarla destek verdi.

 

TANRIKULU: MECLİSİ DE BİZİ DE SİZ DEĞİŞTİRECEKSİNİZ

 

Kitlenin Parka ulaşması üzerine burada kısa bir açıklamada bulunan CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Parlamento açıldığı zaman yapacakları ilk işin iklim krizine dikkat çekmek olacağını belirtti. Tanrıkulu, “Parlamentonun en duyarsız olduğu konu iklim krizidir. Meclisi de bizi de siz değiştireceksiniz. Ya 2030’a kadar dünyayı kurtaracağız ya dünya yok olacak. Bunun farkındalığını tüm dünyaya siz gösteriyorsunuz” diye konuştu.

 

Tanrıkulu’nun konuşmasının ardından platforma sırasıyla çıkan çocuklar düşüncelerini paylaştı. Festival, konser ve kurulan stantlardaki bilgilendirme çalışmalarıyla devam etti.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha