• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

İsveç 'iklimi korumaya çalışmayan' Kanada ve Avustralya’nın devlet tahvillerini elden çıkardı

İsveç 'iklimi korumaya çalışmayan' Kanada ve Avustralya’nın devlet tahvillerini elden çıkardı
0 0

İsveç Merkez Bankası Riksbank Kanada ve Avustralya hükümetleri tarafından çıkarılan devlet tahvillerini “iklim değişikliği” sebebiyle sattı.

16 Kasım 2019 Cumartesi 13:11

İsveçli yetkililer bu iki ülkenin iklimin korunması konusunda iyi çalışmadıkları ve kişi başına düşen gaz emisyonunda dünyada en yüksek oranlara sahip olduğu gerekçesiyle bu adımı attıklarını açıkladı. İki ülke ise bu iddiaları reddediyor.

 

İsveç Merkez Bankası Başkanı Yardımcısı Martin Flodén Kanada’nın Alberta eyaletine bağlı devlet tahvillerini nisan ayında sattıklarını ve Avustralya’nın Queensland ve Batı Avustralya eyaletlerinin çıkardığı tahvilleri de yakın zamanda ellerinden çıkardıklarını açıkladı.

 

Örebro Üniversitesi’nde konuşan Martin Flodén, “Yüksek iklim ayak izine sahip ülkelerin çıkardığı varlıklara yatırım yapmayacağız. Avustralya ve Kanada iklim için iyi çalışma yapmamalarıyla bilinen ülkeler. Kişi başına düşen sera gazı emisyonları dünyada en yüksek olanlardan.” yorumu yaptı.

 

Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Flodén bu kararların geçtiğimiz sene yönetim kurulu toplantısında benimsenen sürdürülebilirlik ilkesi gereğince alındığını bildirdi.

 

Flodén, “Yabancı hisse senetlerine ve tahvillere yatırım yaparken sürdürülebilirliği de bir ölçüde dikkate alarak iklim çalışmalarına destek verebiliriz. Şimdi geniş iklim ayak izine sahiplerin çıkardıkları tahvilleri reddederek bunu yapıyoruz.” dedi.

 

Albertalı yetkililer ise eyaletin dünyada en yüksek çevresel standartlara sahip olduğunu savundu.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha