• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

İsviçre Alpleri'ndeki 500 buzul eridi, küresel ısınmadan önce ve sonra İsviçre buzulları

İsviçre Alpleri'ndeki 500 buzul eridi, küresel ısınmadan önce ve sonra İsviçre buzulları
0 0

Küresel ısınma sadece kutuplardaki değil, bazı dağlık ülkelerde bulunan karla kaplı noktalarla yüzyıllardır varlığını sürdüren buzulları da tehdit ediyor.

10 Aralık 2019 Salı 19:37

Avrupa'da Alp Dağları'na ev sahipliği yapan ülkelerden biri olan İsviçre'de 1890 ile 1900 yılları arasında çekilen fotoğraflar, küresel ısınmanın bu ülkedeki etkilerini gözler önüne serdi.

 

Fotoğraflarda ülkenin orta kesiminde yer alan Jungfrau ili sınırları içerisindeki Eiger, Guggi ve Giesen Buzulları'nın büyük bir kısmının erimiş olduğu görülüyor. Bilim insanları 1850 yılından bu yana İsviçre'de 500'ü aşkın buzulun eridiğini, Dünya'daki karbonmonoksit değerinin azalmaması durumunda içerisinde bulunduğumuz yüzyılda bin 500 buzulun daha yok olacağını açıkladı.

 

Zürih ETH Kütüphanesi'nde bulunan ve en eski olanı 1890 yılında çekilen fotoğrafları, Reuters fotoğrafçısı Denis Balibouse 130 sene sonra aynı açılardan tekrar çekti. Eski ve yeni fotoğraflar arasında yapılan kıyaslama, İsviçre'deki birçok dağ manzarasının yıllar geçtikçe büyük değişime uğradığını ortaya koyuyor.

 

Rhone Buzulu

 

Fransa'nın Rhone nehrinin kaynağını aldığı buzulların 170 yıl önceki haline oranla Denis Balibous'un çekriği günümüz fotoğrafında yeşil rengin beyaza üstünlüğü açıkça görülüyor.

 

Aletsch Buzulu

 

Alp Dağları'nın en büyük buzulu 1865'e oranla bugün adeta yok olmuş durumda.

 

Eiger, Guggi ve Giesen buzulları

 

Jungfrau yakınlarındaki bu üç buzul İsviçre'nin en yüksek noktasında bulunuyor. 1890 ile 1900 arasında çekildiği sanılan fotoğrafta bir Alp köyü Wengen görülüyor. Sağdaki fotoğraf ise bu yılın ağustos ayında çekildi.

 

Fotoğraflar İsviçre'deki buzulların sürekli olarak eridiğinin bir kanıtı. İsviçre Buzul İnceleme Enstitüsü GLAMOS'a göre buzullar sadece geçen sene hacimlerinin yüzde ikisi kadar eridi.

 

KAYNAK: EURONEWS TÜRKÇE - KEREM CONGAR

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha