• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

İzmir’deki yangınlarda Karşıyaka büyüklüğünde alan yandı

İzmir’deki yangınlarda Karşıyaka büyüklüğünde alan yandı
0 0

İzmir belediyesince yapılan açıklamada, bir hafta önce Karabağlar ilçesinde başlayıp, Menderes ve Seferihisar ilçelerinin kırsal mahallelerine kadar ulaşan yangında, yaklaşık 5 bin hektarlık alanın etkilendiği kaydedildi.

25 Ağustos 2019 Pazar 17:19

İzmir belediyesince yapılan açıklamada, bir hafta önce Karabağlar ilçesinde başlayıp, Menderes ve Seferihisar ilçelerinin kırsal mahallelerine kadar ulaşan ve 53 saatte kontrol altına alınan yangında, yaklaşık 5 bin hektarlık alanın etkilendiği kaydedildi.

 

Yangından sonra İzmir’de, bölgeyi yeniden ağaçlandırmak için bazı kurum ve kuruluşlar tarafından fidan bağışı kampanyaları başlatıldı.

 

5 bin hektarın 3 bin 500’ü ‘ağır yanık’

 

Belediyenin açıklamasında 5 bin hektarlık alanın 3 bin 500’ünün ‘ağır yanık’ sınıfında olduğu belirtildi. Kalan yaklaşık 1500 hektarlık alanda ise ikinci dereceden yanma söz konusu olduğu kaydedildi.

 

Yangın hattının kuzeyden güneye uzunluğunun 15 kilometre olarak hesaplandığı vurgulandı. Bu hesaba göre, yaklaşık olarak İzmir’in Karşıyaka ilçesi kadar (5 bin 110 hektar) büyük alanın yandığı savunuldu.

 

Meclis yangın yerinde toplanacak

 

İzmir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir Büyükşehir Meclisi’ni 30 Ağustos’ta yangın yerinde olağanüstü toplanmaya, hem felaketi yerinde görmeye hem de gerekli kararları almaya davet edeceğini söyledi.

 

9 Eylül’de ise İzmir’de ormanların korunması için büyük dayanışma konseri düzenleneceği belirtildi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha