• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

İzmir Fuarı'ndaki orman konserinden 477 bin TL gelir elde edildi

İzmir Fuarı'ndaki orman konserinden 477 bin TL gelir elde edildi
0 0

İzmir'de geçen ay çıkan ve 53 saat sonra kontrol altına alınarak söndürülen orman yangınında zarar gören alanları yeniden ağaçlandırmaya katkıda bulunmak amacıyla düzenlenen konserden 477 bin TL gelir elde edildi.

17 Eylül 2019 Salı 12:43

18 Ağustos'ta çıkan yangın, Karabağlar'ın kırsal Tırazlı Mahallesi yakınlarında başlayıp Seferihisar ve Menderes ilçelerinin kırsal mahalllerine kadar ulaşmış ve çok büyük bir ormanlık alan yangından etkilenmişti.

 

Bölgenin yeniden ağaçlandırılması kapsamında İzmir'in kurtuluş günü olan 9 Eylül akşamı, 'İzmir tek yürek' sloganıyla düzenlenen ve Haluk Levent'in öncülük ettiği, şarkıcıların gönüllü olarak, para almadan sahneye çıktığı bir konser düzenlendi.

 

İzmir Enternasyonel Fuarı kapsamında düzenlenen konser için Kültürpark'a giren kişilerden 10'ar TL giriş ücreti alındı. Konsere katılımın beklenenden çok daha fazla olması nedeniyle gecenin ilerleyen saatlerinde kapılar herkese açıldı.

 

Elde edilen gelir, 30 Ağustos'ta İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından alınan kararların yerine getirilmesi için kullanılacak.

 

Meclis'in aldığı kararlar arasında, 3 bin 800 hektarlık bir alanın ağaçlandırılması ve yangınlara müdahaleyi hızlandırmak için yeni arazözler alınması gibi maddeler var.

 

Yaklaşık 100 bin kişinin katıldığı dayanışma konserine gösterilen ilgiden dolayı minnettar olduğunu belirten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, konsere katılanlara teşekkür etti.

 

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, İzmir'deki yangının yaklaşık 500 hektarlık alanda etkili olduğunu açıklamış, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer ise "500 değil 5 bin hektar" demişti.

 

Yeni Orman Bölge Müdürü bölgeyi inceledi

 

İzmir Orman Bölge Müdürü Zafer Derince, göreve başladığı gün, Karabağlar orman yangını bölgesine giderek, havadan ve karadan incelemelerde bulundu.

 

Görevine dün başlayan Derince, Karabağlar yangın bölgesinin de bir yıl dolmadan ağaçlandırılacağını, yangın enkazlarının alandan temizlenmesi için 30 Ağustos günü ilk startın verildiğini, kesimlerin başladığını, dikime hazır hale getirmek için yüzlerce işçi ve onlarca teknik personelin sahada aralıksız çalıştığını söyledi.

 

İlk fidanların, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile diğer devlet büyükleri ve İzmirlilerin katılımıyla dikileceğini, bölgenin bir kısmında da orman köylüsü için bal ormanı ve gelir getirici tür ağaçlandırma yapılacağını diye getirdi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha