• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

İzmit’te kirlilik kuşları vurdu: 169 kuş çeşidinden geriye altı-yedi çeşit kaldı

İzmit’te kirlilik kuşları vurdu: 169 kuş çeşidinden geriye altı-yedi çeşit kaldı
0 0

Kocaeli Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Sait Ağdacı, İzmit Körfezi’nde artan kirlilik nedeniyle 169 kuş çeşidinden geriye 6-7 kuş çeşidi kaldığını söyledi.

27 Ocak 2019 Pazar 09:44

İzmit Körfezi’nin doğu kesimindeki sahil şeridi, Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından 5 Aralık 2006 tarihinde sulak alan olarak ilan edildi.

 

Su kuşlarının göç yolları üzerinde bulunan alanda kuşlar deniz dibini tarayarak karınlarını doyuruyor. Bugünlerde de yüzlerce flamingoya ev sahipliği yapan kıyı şeridi, evsel atıklar nedeniyle kirlenince bölgeye uğrayan su kuşlarının sayısında ciddi oranda azalma oldu.

 

‘Çevreyi yaşanamaz hale getiriyoruz’

 

Bölgenin su kuşlarının göç yolu olduğunu söyleyen Ağdacı, bölgenin flamingolar dahil göç eden kuşların konaklama yeri olduğunu anlattı.

 

Bölgenin 2006 yılında korunaklı bölge ilan edildiğini aktaran Ağdacı, şu ifadeleri kullandı: “Bazı kuş türleri bu bölgede duraklıyorlar ve burayı mesken olarak tutuyorlar. Fakat şu anda denizin kirliliğini hep beraber görüyoruz, simsiyah bir deniz ve etrafta evsel atıklar, lastik, plastik cam ve evsel atıklar var buralarda. Yani tamamen bunlar insan eliyle, kendi kendimize biz kendi doğamızı, kendi çevremizi hem kendimiz için yaşanamaz hale getiriyoruz hem de diğer canlılar için yaşanmaz hale getiriyoruz.”  

 

Ağdacı, eğer bu gidişe bir ‘Dur’ denmezse geriye kalan kuş çeşitlerinin de yok olacağı uyarısında bulundu.

 

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha