• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Kanal İstanbul'da ÇED oyunları: DSİ raporu görmezlikten gelindi

Kanal İstanbul'da ÇED oyunları: DSİ raporu görmezlikten gelindi
0 0

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "çılgın proje" dediği Kanal İstanbul yeniden gündemde. AKP iktidarı ile CHP'li İBB'nin karşı karşıya geldiği projede uzmanlar su uyarısı yapıyor.

20 Aralık 2019 Cuma 11:44

Kanal İstanbul projesine dair Devlet Su İşleri'nin (DSİ) işaret ettiği olası riskleri değerlendiren uzmanlar, proje hayata geçirilirse İstanbul’un bir anda susuzlukla karşı karşıya kalacağını söyledi.

 

Kanal İstanbul projesinin yaratacağı olumsuzluklar ve risklerin sıralandığı DSİ raporunda şu noktalara dikkat çekildi:

 

Kanal İstanbul ve rezerv alanları projesi Sazlıdere, Terkos su havzalarının ve barajlarının yok olmasına, kentin ve havzada yaşayan canlıların susuz kalmasına neden olacaktır.
Acil durumlarda kullanılması planlanan yer altı suları yok olacak, yer altına tuzlu su karışımı ile Kanal İstanbul çevresi ve Trakya bölgesi yer altı su kaynakları da durumdan etkilenecektir.
Kentin ve bölgenin nüfus artışı ile su ihtiyacı artacak, “planlanmayan” su kaynaklarına gereksinim olacaktır. Bölgede atık su kirletici baskısı artacak “planlanmayan” alt yapı tesislerine gereksinim olacaktır.

 

Sazlıdere havzasını besleyen dereler, Kanal İstanbul’a kirlilik taşıyan su yollarına dönüşecek, kanal kirlilik depolayan bir su yoluna dönüşecektir.

 

Yer altı sularının yükselmesi ile Kanal İstanbul taban yapısı, Terkos sızdırmazlık yapıları olumsuz etkilenecek. Bu “Büyük Sükse Proje” öngörülmeyen tahribatlara neden olacaktır.

 

Evrensel'den Meltem Akyol ve Nazife Yaşar'ın haberine göre, Kanal İstanbul projesinde, çevresel etik değerlendirme (ÇED) raporunda oyunlar ortaya çıktı. Habere göre, Devlet Su İşlerinin (DSİ) ‘Proje hayata geçerse 5 milyon İstanbullu susuz kalacak’ raporu sümen altı edilmiş.

 

Bunun yerine ÇED raporuna, DSİ’nin 2017’de taş ocakları için hazırladığı rapor eklenmiş. Devlet Hava Meydanları İşletmesinin (DHMİ) ‘Kanal İstanbul yapılırsa İstanbul Havalimanının uçuşa açılması imkansız olacak” raporu ise bir haftada ‘Sehven verilmiş’ denilerek değiştirildi.

 

TMMOB İKK Sekreteri Cevahir Efe Akçelik ve Çevre Mühendisi Selahattin Beyaz, bu proje ile iktidarın kendisini ve 17 yılda etrafında biriken sermayeyi kurtarmaya çalıştığına dikkat çekti, “derhal iptal edilmeli” dedi.

 

Devlet Su İşleri’nin Kanal İstanbul projesi için sunduğu rapor ÇED raporuna konulmayarak sümenaltı edildi. Üstelik, DSİ’nin “Kanal İstanbul hayata geçerse 70 milyon metreküp, kötü senaryoda ise 427 milyon metreküp su kaybı olacak” görüşünü içeren raporu yerine yine DSİ tarafından 2017’de yazılan taş ocakları raporu konulduğu orta çıktı.

 

Ortaya çıkan bir başka detay ise Devlet Hava Meydanları İşletmesinin (DHMİ), Kanal İstanbul’un, İstanbul Havalimanının en batıdaki pistinin üstünden geçtiğini, bu durumun havalimanının uçuşa açılmasını imkansız kılacağı yönünde.

 

AKP'nin ısrarla hayata geçirmek istediği Kanal İstanbul projesine dair Devlet Su İşlerinin (DSİ) raporunda sıralanan olası riskleri değerlendiren Çevre Mühendisi Selahattin Beyaz, 427 milyon metreküp içme suyunun elden çıkması ile birlikte İstanbul’un bir anda susuzlukla karşı karşıya kalacağını söyledi.

 

Genelkurmay 26. Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ise, farklı bir bakış açısıyla Kanal İstanbul projesiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Başbuğ, "Kanal İstanbul’la Trakya’yı bölüyorsunuz. Geriden gelecek hareketleri engelliyorsunuz. Bu doğru bir şey değil" dedi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha