• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Kanal İstanbul’un ÇED raporu onaylandı

Kanal İstanbul’un ÇED raporu onaylandı
0 0

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Kanal İstanbul ÇED Raporu’nu bugün itibarıyla onayladık” dedi.

17 Ocak 2020 Cuma 14:04

Gazetecilere konuşan Kurum, çevreyi koruyan, halkın menfaatini düşünen projeler gerçekleştirmeye çalıştıklarını ifade etti.

 

Çevre bakanı, “Asrın projesi” dediği Kanal İstanbul’un, İstanbul Boğazı’nı koruyacağını ve kurtaracağını belirterek “Boğazımızın özgürlük projesidir. İstanbul’un medeniyet projelerinden bir tanesidir” ifadelerini kullandı.

 

Kurum, kanalın iki yakasında, nüfusu 500 bini aşmayacak şekilde örnek bir şehircilik modelinin uygulanacağını ifade ederek 1/100000 ölçekli planın askıya çıktığını, 5000 ve 1000 ölçekli imar planlarının da hazırlığının yapıldığını, dört-beş ay içinde tamamlanmasının planlandığını dile getirdi.

 

Çevre ve şehircilik bakanı, “Sayın cumhurbaşkanımızın liderliğinde, Kanal İstanbul projesini yapacağız. ‘Onlar öyle istedi, burası böyle oldu, şurası söyle oldu’ diye projeden vazgeçecek değiliz. Yine halkımızla beraber hareket edeceğiz.”

 

Karadeniz ile Marmara Denizi’ni birbirine bağlayacak yapay su yolu projesi Kanal İstanbul için hazırlanan ÇED raporu, 23 Aralık 2019’da bakanlığın alt komisyonu tarafından kabul edilerek 10 günlüğüne halkın görüşüne açılmıştı. Başta İstanbul olmak üzere çok sayıda kentte yurttaşlar dilekçe hazırlayarak projeye neden karşı olduklarını açıklamıştı.

 

TOKİ konutları

 

Öte yandan Kurum, TOKİ’nin inşa edeceği 100 bin konut için 1 milyon 209 bin başvuru yapıldığını ifade ederek üç ay içerisinde konutların projelerinin tamamlanacağını, ihale süreciyle birlikte inşaatlarına başlanacağını, bir buçuk yıl içinde de konutların teslim edileceğini dile getirdi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha