• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Karabağlar’daki orman yangını yerleşim yerini tehdit ediyor

Karabağlar’daki orman yangını yerleşim yerini tehdit ediyor
0 0

İzmir’in Karabağlar ilçesinde dün başlayan orman yangını, halen söndürülemedi. Yangın, ilçenin Beyler mahallesini tehdit ediyor. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ise “Dünyada ilk defa yangına müdahale için gece uçuşu yapacağız” dedi.

19 Ağustos 2019 Pazartesi 23:11

İzmir’in Karabağlar ilçesindeki ormanlık alanda dün başlayan yangını söndürme çalışmaları devam ediyor.

 

DHA’nın haberine göre ekipler, alevlerin tehdidi altındaki Seferihisar’ın Beyler Mahallesi’ne yönlendirildi. Yangının ilerlediği bölgeye, 17 helikopterle havadan da müdahale ediliyor. Söndürme çalışmalarına karadan katılan ekiplerin sayısı ise arttırıldı. Farklı illerden getirilen 100’e yakın arazöz ile itfaiye ekipleri ve bölge sakinleri, yangına müdahale ediyor. 

 

Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin de yangın tehdidi yüzünden tüm iş makinelerini bu mahalleye yönlendirdiklerini söyledi. Yetişkin, “Eski Orhanlı Mahallesi’nde tehlike geçse de Beyler Mahallesi halen tehdit altında. Rüzgar müdahaleyi zorlaştırmaya devam ediyor. Tüm iş makinelerimizi öğleye doğru Beyler’e gönderdik” dedi.

 

Pakdemirli: Koordinasyon amaçlı gece uçuşu yapacağız, ben de katılacağım

 

Öte yandan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli İzmir’deki yangınla ilgili yaptığı açıklamada, yangının yaklaşık 500 hektarlık alanda etkili olduğunu söyleyerek, “Dünyada ilk defa yangına müdahale için gece uçuşu yapacağız” dedi.

 

Ege Haber’in haberine göre, Pakdemirli şöyle dedi: “Şartlar sürekli aleyhimizde, nem, ısı, rüzgar sürekli değişkenlik gösteriyor. Arazide tek bir yerde tek yangınla değil, yüzlerce hatta binlerce ufak ufak yangınla mücadele etmek durumundayız. Havada 19 helikopterimiz var. 240 arazöz, 25 dozer, bin 150 personelle yangına müdahale ediyoruz. Dün 15 orman, 8 de kırsal olmak üzere 23 yangınımız çıktı. Bunların dördü aktif olarak bugün devam etti. İkisi Muğla ikisi İzmir’de. Bugün İzmir’de eklenen yangınlarımız da oldu, Aliağa ve Buca’da. Bu saat itibarıyla kontrol altına alamadığımız sadece buradaki (Karabağlar) yangımız var.”

 

NTV’nin haberine göre ise Orman Genel Müdürü ile gün boyu helikopterle uçarak koordinasyon sağladıklarını kaydeden Pakdemirli, gece uçuşu hakkında şunları söyledi: “Hava araçlarının gün boyu uçması bizim için çok önemliydi. Sabahın erken saatlerinde pervaneyi çevirmemiz son derece önemliydi. Sivil havacılık kuralları gereği gün doğumu ve gün batımı arası uçuş oluyor. Biz hem gün doğumundan hem de gün batımından bir miktar zaman kazanıyoruz. Bugün gün batımı saat 20.08’dir. 20.20’de helikopterlerin kışlalarına dönme talimatını verdim. Bugün gece görüş dürbünleri ile sadece yönetim helikopterimizin kara ekiplerini yönlendirmek üzere bir uçuşu olacak. Bugün o uçuşta ben de refakat edeceğim. Dünyada yangınlarla mücadelede gece uçuşu yok. Sadece Kaliforniya’da bir defa denendikten sonra kırıma sebebiyet verdiği için gece uçuşuna müsaade edilmemiş. Ama biz bir ağacımız daha yanmasın diye bu ve bunun gibi projeleri mutlaka deniyoruz. Bu akşam ilk defa bir gece uçuşu ile birlikte yangın söndürme maksatlı değil ama koordinasyonu sağlama maksatlı olarak yönetim helikopteri ile bu gece yangını koordine ediyor olacağız.”

 

Pakdemirli, THK’nın elinde bulunan ve gece de uçabilen yangın söndürme uçaklarının neden kullanılmadığı ile ilgili olarak ise bilgi vermedi.

 

Yangının, İzmir’in Karabağlar ilçesinden Menderes ve Seferihisar ilçelerine sıçradığı belirtilirken, yangın nedeniyle dün gece ihtiyaten boşaltılan Seferihisar’a bağlı Eski Orhanlı, Menderes’in Bahçecik ile Kuyucak mahalleleri sakinlerinin tehlikenin azalması nedeniyle evlerine dönmeye başladığı bildirildi.

 

Soyer: Yanan alanları imara açmayacağız

 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ise İzmir’de meydana gelen orman yangınlarında yanan alanların imara açılmayacağını söyledi.

 

İz Gazete’nin haberine göre yangınların yol açtığı hasarı en aza indirmek için büyük bir ağaçlandırma kampanyası başlatacaklarını ve ilk adımı da Büyükşehir Belediyesi’nin atacağını söyleyen Tunç Soyer, şöyle dedi: “Belediyemizde çalışan her personel adına bir fidan dikerek işe başlayacağız. Yaralarımızı sarmaya gayret edeceğiz. Yanan yerlerin bir metrekaresini bile imara açmayacağız. Söz konusu alanların ağaçlandırılması içinse halkımızın da katılacağı bir kampanya başlatmaya ve sorumluluk almaya hazırız. Tarım ve Orman Bakanlığı’na talebimizi iletip, onaylarını isteyeceğiz.”

 

Marmaris’te de yerleşim yerlerine yaklaşırken söndürülen orman yangınında beş dönüm kül oldu

 

Bu arada Muğla’nın Marmaris ilçesinde, Beldibi Mahallesi’ndeki ormanlık alanda da henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktığı bildirildi.

 

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, yerleşim yerlerine yakın mesafedeki yangına, Muğla Orman Bölge Müdürlüğü bünyesindeki arazöz ve orman işçileri ile Muğla Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı ekiplerince müdahale edildi. Ekiplerce, yerleşim yerlerine sıçramadan söndürülen yangında, yaklaşık beş dönüm alan zarar gördü. Bölgede soğutma çalışması sürerken, tehlike oluşturan çam ağaçları kesildi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha