• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Kazdağları’ndan sonra Şirince Köyü: Binlerce zeytin ağacı kesilecek

Kazdağları’ndan sonra Şirince Köyü: Binlerce zeytin ağacı kesilecek
0 0

Maden ocağı için Kazdağları’nda ağaçların kesilmesinin tepkilere neden olduğu bu günlerde İzmir'in turist köyü Şirince'de de benzer uygulama gündemde. Köyde binlerce zeytin ağacı kesilecek, tarım yok olacak…

1 Ağustos 2019 Perşembe 17:19

İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı Şirince ve Belevi köyleri arasında kalan araziler üzerinde mermer ocağı açılacağı iddiaları vatandaşları ayağa kaldırdı. Şirince Mahallesi Muhtarı İsmail Yıldırdı, “Proje uygulamaya geçerse binlerce zeytin ağacı kesilecek. tarım alanlarımız yok olacak” dedi.

 

Gazete Kritik'ten Melis Çivici'nin haberine göre, Türkiye’yi ayağa kaldıran Kaz Dağları'nda onbinlerce ağacın kesilmesi olayının ardından benzer bir haber de İzmir’den geldi.

 

Şirince ve Belevi köyleri arasındaki tarım arazilerine yapılacağı öne sürülen mermer ocakları nedeniyle binlerce zeytin ağacının kesileceği iddia edildi.

 

Binlerce öğrencinin eğitim aldığı Nesin Matematik Köyü’ne 300 metre mesafede yapılacağı belirtilen ve dört yıldır üzerinde çalışıldığı belirtilen Mermer Ocakları Arama ve İşletme Projesi çevre sakinlerini de ayağa kaldırdı.

 

Şirince Köyü Muhtarı İsmail Yıldırdı, tepkisi şu sözlerle dile getirdi:

 

“Burası çok geniş tarım arazilerinin bulunduğu ve yerleşim alanlarına çok yakın bir bölüm. Bu projeyle birlikte üzüm, şeftali, elma gibi pek çok meyve üretim alanımız ve zeytin ağaçlarımız yok olacak. Buradaki tarım arazilerinin zarar görmesinin yanı sıra, mermer çıkartma işlemi sırasında havaya karışan mermer tozları asit oluşturacak ve yerleşim alanlarındaki toprak, bitki örtüsü ve bölge insanı için tehdit oluşturacak” 

 

Proje sonunda Şirince ve Belevi’de yaşayan vatandaşların olumsuz etkileneceğini bildiren Yıldırdı, yapılması planlanan projenin yerleşim yerlerine olan yakınlığı sebebiyle içme sularının ve bu sularla sulama yapılan tarım arazilerinin de zarar göreceğini söyledi.

 

Belevi Köyü’nün yüzde 90’lık tarım arazisini de kapsayan proje uygulamaya geçerse; çevre kirliliği ve tarım arazilerinin tahribatıyla bölge turizminin de olumsuz etkileneceğini belirten Yıldırdı, “Gereken yerlere başvurumuzu yaptık. İmza kampanyası yaptık, şimdi daha geniş çapta bir imza kampanyası hazırlığındayız. Eğer hiçbiri sonuç vermezse, yaşam alanlarımızı tehdit eden bu projenin durdurulması için eyleme gideceğiz” dedi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha