• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Kıyıköy kurtuldu: Kum çıkarmaya hazırlanan şirket projeden vazgeçti

Kıyıköy kurtuldu: Kum çıkarmaya hazırlanan şirket projeden vazgeçti
0 0

Kırklareli’nin Kıyıköy beldesinde balıkların yumurtlama alanında ÇED onayı alarak kum çıkarmaya hazırlanan şirket, tepkilerin ardından projeden vazgeçti.

28 Aralık 2018 Cuma 11:19

Karadeniz kıyısındaki Kıyıköy’de, beş yılda 1 milyon 500 bin ton kum çıkarılması için yapılan ÇED (çevre etki değerlendirme) başvurusuna valilik onay verilmişti.

 

Ancak hazırlanan bilimsel raporda, Kıyıköy sahillerinin balıkların üreme alanı olduğu ve her yıl çıkarılacak 300 bin ton kumun doğal dengeye zarar vereceği vurgulanıyordu. Kum çekilecek alanda kefal, kalkan, lüfer, tekir, dil, palamut, levrek, mezgit, hamsi, uskumru, vatoz, eşkina, sardalya, iskorpit, trakonya ve denizatı gibi türlerin yoğun olduğu belirtiliyordu. Çevreciler ve yöre halkı projeye tepki gösteriyordu. Tepkiler sonuç verdi.

 

Hürriyet’ten Aysel Alp’e konuşan ruhsat sahibi ‘Kumport Gümrük ve Resmi İlişkiler’ adlı şirketin müdürü Rasim Yaşar şunları söyledi: “Biz şirket olarak o projeden vazgeçtik, yapmıyoruz. Türkiye’nin en büyük ikinci konteyner limanıyız. O eski bir ruhsattı. Burası 30 sene önce kumcular kooperatifiydi. ‘Hazır ruhsat var’ diye başvurmuştuk ama devam etmeme kararı aldık.” 

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha