• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Kuş Cenneti'nde hareketli günler

Kuş Cenneti'nde hareketli günler
0 0

Her yıl Avrupa'dan ve Afrika'dan göç eden 266 türden 3 milyon kuşa ev sahipliği yapan, Avrupa Konseyi A sınıfı diplomasına sahip Manyas Kuş Cenneti, en hareketli günlerini yaşıyor.

6 Haziran 2016 Pazartesi 08:01

Balıkesir'in Manyas İlçesi'nde bulunan ve Avrupa Konseyi tarafından A Sınıfı Diploması verilen Manyas Kuş Cenneti, kuluçkaya yatan göçmen kuşların yumurtadan çıkan yavruları ile cıvıl cıvıl bir görünüm kazandı. Su seviyesi normalin üzerinde bulunan Manyas Kuş Cenneti'ni sadece geçen Mayıs ayında 5 bin kişi gelip gezdi.

 

Kuşları türbinlerle ve internet ortamından kapalı devre izleyen kuşseverler, bol bol fotoğraf çekip görüntü aldı. Kuş cennetinde halen tepeli pelikanlar, ak pelikanlar, karabataklar, kasikçi, çeltikçi, küçük balaban, gece balıkçısı, tepeli dalgıç, sakar meke, su tavuğu, yaban ördek, alaca balıkçıl, erguvani balıkçıl ve saz bülbülü gibi kuşların bulunduğunu belirten yetkililer, uçmayı yeni öğrenen yavru kuşların diğerleriyle birlikte eylül veya ekim ayında göç edeceklerini söyledi.

 

178 KUŞ TÜRÜ KULUÇKAYA YATIYOR

 

Bandırma’ya 18 kilometre uzaklıkta, 64 hektarlık bir alanı kapsayan Manyas Kuş Cenneti Milli Parkı’nda 266 kuş türü, 118 bitki ve gölde de 23 balık türü ve çeşitli sürüngen yaşıyor. Baharın ilk günlerinde Afrika’dan gelen 178 kuş türü burada kuluçkaya yatıyor. Sonbaharla birlikte Kuzey Afrika ve özellikle Nil nehri kıyılarına göç geçiyor. Manyas, ayrıca Avrupa-Afrika arasındaki göç yolunda bulunduğu için, kuşlar uzun yolculuklarında burada bir süre konaklıyor.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha