• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Maden şirketleri istedi: Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Danıştay’ın durdurduğu yönetmeliği değiştirdi

Maden şirketleri istedi: Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Danıştay’ın durdurduğu yönetmeliği değiştirdi
0 0

Ekoloji Kolektifi’nin 26 Mayıs 2017’de açtığı davayı gören Danıştay 14. Dairesi, 14 Aralık 2017’de aldığı kararla değiştirilen ÇED Yönetmeliği’nin yürütmesini durdurdu.

16 Haziran 2018 Cumartesi 15:15

Ruhsat verilen maden sahalarını işletme aşamasında Çevresel Etki Değerlendirmesi engelini aşmak için birden çok başvuru yaparak ruhsat sahasını parça parça işletmeye açan maden firmalarının bu hilesine karşı geçtiğimiz yıl dava açıldı.

 

Ekoloji Kolektifi’nin 26 Mayıs 2017’de açtığı davayı gören Danıştay 14. Dairesi, 14 Aralık 2017’de aldığı kararla değiştirilen ÇED Yönetmeliği’nin yürütmesini durdurdu. Böylece maden firmalarının ruhsat sahalarını parça parça işletmeye açarak ÇED sürecinden kaçırmalarının önü kesilmiş oldu.

 

OdaTV’den Yusuf Yavuz’un haberine göre; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ise Danıştay kararına atıfta bulunarak yaptığı duyuruda, bundan böyle 25 hektar ve üzerindeki ruhsatlar için bakanlığa başvuru yapılması gerektiğini belirterek, şu bilgileri paylaştı:

 

“ÇED süreci devam eden projeler ile ilgili olarak, 25 hektar ve üzeri ruhsatlarda mahkeme kararı kapsamında yeni bir düzenleme yapılıncaya kadar veya mahkeme kararı sonuçlanıncaya kadar iş ve işlemler durdurulacaktır. Ya da proje sahibi tarafından talep edilmesi halinde Proje Tanıtım Dosyası iade işlemleri gerçekleştirilecektir. 25 hektarın altında olan ruhsatlarda iş ve işlemler devam ettirilecektir.”

 

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha