• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Murat Dağı'nda altın aramaya bilirkişiden 'olumsuz' görüş

Murat Dağı'nda altın aramaya bilirkişiden 'olumsuz' görüş
0 0

Murat Dağı’na yapılması planlanan altın ve gümüş madeni projesi için bilirkişi heyeti, ÇED raporuna Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen “olumlu” kararının uygun olmadığı görüşünü açıkladı.

5 Kasım 2019 Salı 17:47

Davanın avukatlarından Av. Arif Ali Cangı, kararın oybirliğiyle verilmesinin çok önemli olduğunu belirtti:

 

“26 yıldır bu tür davaları yürüten bir avukat olarak değerlendirdiğimde, ilk kez maden mühendisi bilirkişinin dahi olumsuz görüş bildirdiği bir rapor söz konusu. Bu da Murat Dağı altın madeni projesinin bölgenin yaşamı için ne büyük bir tehdit oluşturduğunu göstermesi açısından önemlidir. Şimdi mahkemenin yapması gereken bir an önce yürütmeyi durdurma kararı vermesi, idarenin de bir daha gündeme gelmemek üzere projeyi iptal etmesidir.”

 

BBC Türkçe’nin incelediği 119 sayfalık raporda dikkat çeken tespitlerden biri “Tekrarlanan hatalar kopyala-yapıştır yöntemiyle rapor hazırlandığı kanaatinin oluşmasına yol açmaktadır” cümlesi.

 

Raporda “Serik ilçe belediyesine ait vidanjör”den bahsedilmesine rağmen Kütahya ve Uşak sınırları içinde Serik ilçesi bulunmadığı, altın ve gümüş madeni yerine bazı yerlerde “manyezit ocağı” ifadesi yer aldığı belirtilmiş.

 

Uşak’la Kütahya arasında bulunan Murat Dağı, Batı Anadolu’nun en önemli su kaynaklarından biri.

 

Anadolu Export Maden Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından kapasite arttırımı için Ocak 2019’da ÇED raporu sunmuştu ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 8 Mayıs 2019’da bu raporu onaylamıştı.

 

Bunun üzerine, AKP’li Uşak ve Gediz Belediyeleri, Uşak Mimarlar Odası, Uşak Ziraat Odası, Kütahya ve Uşak Baroları, çevre dernekleri ve bölgenin insanları 3 Haziran’da ÇED iptal davası açmıştı.

 

MHP'li Kütahya, CHP'li İzmir Büyükşehir, Eskişehir, Odunpazarı, Tepebaşı belediyeleri ve Eskişehir Su ve Kanalizasyon İdaresi müdahil olmuştu.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha